Petrol
114.06
2.65%
Euro
17.5645
0.54%
Dolar
16.3584
-0.04%
Altın
973.88
-0.09%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
487.743
0.11%
22ºC
İstanbul
Hafif yağmur 22 C

  Yerli tramvaydan sonra yerli vagon imalatı da başladı

  Türkiye’nin ilk yerli tramvayını üreterek tarihe geçen Bursa, metro vagonlarını da imal etmeye başladı.
  • 15.09.2014 - 13:34
  Yerli tramvaydan sonra yerli vagon imalatı da başladı

  Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, raylı sistemler alanında üretimler yapan Durmazlar Fabrikası’nı ziyaret etti. Başkan Altepe, burada Durmazlar Makine Raylı Sistemler Genel Müdürü Ahmet Civan’dan metro vagonu üretim bandında yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

  Yerli tramvaydan sonra yerli vagon imalatı da başladı #1

  METROPOLLERİN EN ÖNEMLİ MESELESİ ULAŞIM

  Altepe, metropollerin en önemli meselesinin ulaşım olduğunu belirtti. Bütçenin üçte ikisini ulaşıma ayırdıklarını, kokusuz, dumansız ve gürültüsüz ulaşım şekli olan raylı sistemleri tercih ettiklerini belirten Başkan Altepe, Bursa’da pazar payı yüksek tramvayın ardından metro vagonunun üretilmesinin sevindirici olduğunu kaydetti.

  BURSA'DA İLK YERLİ TRAMVAY ÜRETİLDİ

  Büyükşehir Belediyesi’nin danışmanlığında Bursa’da Türkiye’nin ilk yerli tramvayının üretildiğini hatırlatan Başkan Altepe, “Bu araçlar, dünyada emsalleriyle yarışacak kalitede yapıldı. Şu anda başta Bursa olmak üzere kent caddelerinde başarıyla boy gösteriyor. Avrupa araçlarının giremediği eğimlerde bile hiçbir problem yaşamaksızın yol alıyor” diye konuştu.

  Yerli tramvaydan sonra yerli vagon imalatı da başladı #2

  TRAMVAY VE METRO HATLARINDA YERLİ ARAÇ DÖNEMİ

  Başarılı tramvay uygulamasından sonra Bursa’nın yine aynı şekilde metro vagonlarını da üretmiş olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Bundan sonra inşallah metro araçlarımız da başta Bursaray olmak üzere bütün metro hatlarında görev yapabilecek. Gerek tramvay, gerekse metro hatlarında yerli araçları kullanabileceğiz” şeklinde konuştu.

  Başkan Altepe, Durmazlar Fabrikası’nda imal edilen metro vagonlarını inceledi. Türkiye’nin yerli metro vagonu üreten 6. ülke firmanın da 7. firma olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Şimdiden sonra metro vagonlarımız da istatistiklere dahil olmuş olacak. Bursa olarak bu başarıya imza atmanın onurunu yaşıyoruz. Emeği geçen, katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Bursa’ya ve ekonomimize hayırlı uğurlu olsun” açıklamasında bulundu.

  Yerli tramvaydan sonra yerli vagon imalatı da başladı #3

  HEDEF HIZLI TREN

  Başkan Altepe, fabrika ziyaretinde yüksek teknolojiye sahip hızlı tren alt yapı taşıyıcı parçalarını da inceledi. Bursa’nın otomotivde önemli bir merkez olduğunu, tramvay üretimiyle dikkatleri üzerine çektiğini belirten Başkan Altepe, hızlı tren taşıyıcı alt parça üretiminin ‘Marka şehir Bursa’ imajına ciddi katkı sağladığını vurguladı. Hızlı tren taşıyıcı alt parçalarının Bursa’da üretimi yapılan yüksek teknolojili en önemli ürünlerden biri olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “İnşallah adım adım hızlı trenin üretimi de burada yapacağız. Kısa zaman sonra hızlı trenin tamamı Bursa’da üretilebilir hale gelecek” ifadelerini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir