Euro
10.8333
-0.16%
Dolar
9.3036
-0.29%
Altın
529.86
0.01%
Borsa
1.43
0.86%
Bitcoin
592.697
2.97%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  Yunan adalarında vergi artıyor

  Yunanistan'ın krizden çıkış için adalarda vergiyi artırma planı, tatilcilerin kafasını karıştırdı.
  • Haber Merkezi
  • 25.06.2015 - 11:31
  Yunan adalarında vergi artıyor

  YUNAN

  Uluslararası kreditörlerin Yunan hükümetinin sunduğu reform önerilerini kabul etmemesi, ülkeye giden tatilcileri de etkiliyor. Euro’dan çıkış tehdidi ve krizden çıkmak için başta adalarda olmak üzere artırılması planlanan vergiler, ülkedeki turizmcileri de düşündürüyor.

  ADALARDA VERGİ ARTIŞI

  Milliyet'te yer alan habere göre; Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın Euro’da kalabilmek için restoranlar ve adalara yönelik vergi artışı planı, uygun fiyatlı bir destinasyon haline gelen ülkedeki turizm hareketini de vurabilir. Borç içindeki Yunan hükümeti, özellikle Yunan adalarına yönelik özel vergi muafiyetlerinin terkedilmesini planladığını açıkladı. Bu da Mikonos ve Santorini gibi, turistlerin gözde adalarında satın alınan eşya ve hizmetten daha fazla vergi alınması anlamına geliyor.

  Yunanistan’a bu yıl 25 milyon turistin gitmesi ve bu yolla elde edilen gelirin ülke ekonomisine ciddi katkı yapması bekleniyor. Yunan adaları, Türklerin de gözde destinasyonları arasında. Türkiye’den her yıl Yunanistan’a 900 bin kişi gidiyor. İngilizler de bu ülkede en çok tatil yapan gruplar arasında. Her yıl ülkeye 2 milyon turist gönderen İngilizler, olası yeni vergi kararlarından rahatsız. İngiliz gazeteleri, bu durumun turist sayısını azaltabileceğini belirtiyor.

  Yunan adalarında vergi artıyor #2

  KDV ARTIŞI PLANLANIYOR

  Yunanistan’ın Turizm Bakanlığı, KDV artışı konusunda henüz görüşmelerin sürdüğünü ve artış yapılmadığını belirtti. Adalardaki yüzde 6.5 olan KDV’nin yüzde 13’e çıkarılması planlanıyor. Bu ve benzeri vergi artışları ülkedeki tatil maliyetini artıracak.Yunan hükümeti, KDV artışı dahil diğer vergi artışları ve harcamaları kısmayı teklif olarak sundu. Buna göre bazı adalarda konaklama vergisindeki yüzde 30’luk indirim kaldırılarak vergi yüzde 6.5’ten yüzde 13’e çıkarılacak. Plana göre, restoranlardaki yemek üzerindeki verginin de yüzde 13’ten yüzde 23’e çıkarılması düşünülüyor. Ülkedeki restoran sahipleri, bu vergi artışının ‘ölüm öpücüğü’ olabileceği konusunda da uyarıda bulundu. Otelciler de vergide artışın turizmi öldüreceğini belirtti.

  Yunan adalarında vergi artıyor #3

  TATİLCİNİN KAFASI KARIŞIK

  Bir Yunan gazetesine konuşan Restoran Zincirleri Birliği Başkanı Thanassis Papanikolau, “2011 yılında da benzer bir vergi artışı yapıldı. Yiyecekte verginin yüzde 13’ten yüzde 23’e çıkarılması, 4 bin 500 restoranın kapanmasına neden oldu. 40 bin kişi de işini kaybetti” dedi. Otelciler de vergide bir artışın milyonlarca turisti ve tur operatörünü daha ucuz destinasyonlara yönlendireceği konusunda uyarıda bulundu. Henüz vergiler uygulamaya girmese de ülkede tatil yapmak isteyenlerin kafası karışmış durumda. Pek çok Avrupalı turist gibi Türkler de acaba ‘Tatilimi iptal etmeli miyim’ diye düşünmeye başladı. Yunan Turizm Konfederasyonu (SETE) Başkanı Andreas Andreadis, endişe etmek için bir neden olmadığını belirterek tatilcilerin bir sorun yaşamayacağını söyledi.

  Yunan adalarında vergi artıyor #4

  1 MİLYON TÜRK GİDİYOR

  Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy da vergilerin henüz yürürlüğe girmediğine işaret ederek, şunları söyledi:

  "Türkiye’den her yıl Yunanistan’a 900 bin kişi gidiyor. Bu yıl 1 milyonu bulur. Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen sayısı ise 800 bin. Türkiye’de kıyı bölgesi, Yunanistan’da ise adalar merak ediliyor. Vergiler artsa bile insanlar bu merakından vazgeçmez. Bu sezon hiç etkilenme yok, aksine talepte artış yaşanıyor. Şu anda ülkede 3 gece 4 günlük bir tatilin maliyeti 400-700 euro civarında."

  Yunan adalarında vergi artıyor #5

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir