Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
571.530
4.96%
19ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 19 C

  Yunan bakan: Tembel çekirge değil çalışkan karıncayız

  Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, Yunan hükümetinin reformlar konusunda halkı ikna edebilecek kapasitede olduğunu belirtti.
  • AA
  • 09.06.2015 - 05:08
  Yunan bakan: Tembel çekirge değil çalışkan karıncayız

  varoufakis

  Varoufakis, Almanya’nın başkenti Berlin’de Hans-Böckler Vakfı’nda düzenlenen bir etkinlikte "Avrupa Birliği’nde Yunanistan’ın Geleceği" konulu bir konuşma yaptı.

  Avrupa halklarının geçmiş yıllardan bu yana birleştiğine dikkati çeken Varoufakis, "Savaşın sonundan beri Yunanistan ve Alman halkı diğer Avrupa halkları gibi birleşiyor. Farklı dillere, farklı kültürlere, farklı mizaçlara rağmen birleşiyoruz. Bir araya gelme sürecinde büyük bir sevinç yaşıyoruz" dedi.

  "Lütfen bize reform için izin verin" diyen Varoufakis, Yunan hükümetinin reformlar konusunda halkı ikna edebilecek kapasitede olduğunu ve Atina'daki hükümetin esnek bir yapıya sahip olduğunu ifade etti.

  Halkın sürekli baskı altında tutulmasının reformları engelleyeceğini aktaran Varoufakis, "Eğer halk daha fazla baskı altına alınırsa emeklilik, vergi sistemi ve iş gücü piyasasındaki reformlar elde edilemez" diye konuştu.

  Yunanistan'da emeklilik sisteminin reforma ihtiyacı olduğunu dile getiren Varuofakis, ancak bunun maaşlarda kesintiye gidilerek yapılmaması gerektiğini ifade etti.

  "MERKEL BİZİM İÇİN UMUT KONUŞMASI YAPMALI"

  Varoufakis, 2. Dünya Savaşı'nın ardından ABD Dışişleri Bakanı Bakanı James Byrnes'ın Almanya için yaptığı "umut konuşması"na atıfta bulunarak, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de Yunanistan için bir "umut konuşması" yapması gerektiğini söyledi.

  "TEMBEL ÇEKİRGE DEĞİL, ÇALIŞKAN KARINCAYIZ"

  Avrupa'daki tüm ülkelerin borç krizlerinden etkilendiğini anlatan Varoufakis, "Avro Bölgesi'nin kuzeydeki "çalışkan karıncaların" ve güneydeki "tembel çekirgelerin" bir hikayesi olduğu fikrine inanmayın. Yunanistan'da da Almanya'da olduğu gibi çalışkan karıncalar vardı ve hepsi borç krizi başladığında bundan kötü etkilendi" ifadelerini kullandı.

  Yunanistan konusunda hızlı bir anlaşmaya ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Varoufakis, Yunanistan dışında diğer Avrupa ülkelerinde de "kuşkulu" insanlar olduğunu belirterek, krizin ortaklaşa çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir