Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
479.671
-8.47%
-0ºC
İstanbul
Çok bulutlu -0 C

  Yunanistan'da 14 havaalanı Alman şirketine satıldı

  Yunanistan'da, hükümetin Troyka ile yaptığı yeni kredi anlaşması sonrasında ilk özelleştirme gerçekleşti.
  • DHA
  • 18.08.2015 - 22:11
  Yunanistan'da 14 havaalanı Alman şirketine satıldı

  yunanistan

  Buna göre Syriza hükümeti 14 havaalanını Alman Fraport şirketine devretti. Satış açıklamasını Başbakan Tsipras yaptı.

  Şirket 40 yıllık işletme hakkını satın aldığı, aralarında Selanik, Korfu, Rodos, Hania, Kos, Midilli, Santorini ve Mykonos gibi işlek havaalanları da bulunan satış için tek seferde 1 milyar 234 euro ödeyecek. Ayrıca her yıl da 22,9 milyon euro verecek. Syriza hükümetinin ilk özelleştirme projesi olan bu proje 14 Ağustos’ta kanun olan memorandumda da yer alıyordu. Böylelikle Almanya’nın en büyük havaalanı Frankfurt’un işletme hakkını elinde bulunduran Fraport, Yunanistan’da 14 havaalanının işletme hakkını elde etmiş oldu. Hükümetin Fraport ve Yunan ortağı Copelouzos şirketi ile görüşmeleri sürdürdüğü kaydedilirken, nihai anlaşmanın yakın gelecekte imzalanması bekleniyor.

  Syriza hükümetinin gönüllü olarak onaylamadığı proje için kreditörler, 86 milyar euroluk üçüncü yardım paketi kapsamında bu özelleştirilmelerin yapılmasını şart koşuyordu. Söz konusu özelleştirmenin, ekonomik kriz içerisindeki Yunanistan’ın son beş yıl içerisinde yaptığı en büyük özelleştirme olduğu bildirildi.

  "HÜKÜMET BOYUN EĞDİ"

  Yunanistan’da yayın yapan Sol Platform’un sesi olan İskra gazetesi ise bu özelleştirmeyi şöyle değerlendirdi:

  "Ülkenin en değerli mal varlıkları satışa çıkarılıyor, hem de gülünç bedel karşılığında. Syriza hükümeti devlet malını tasfiye etmeye başladı. Bu inanılmaz anlaşmayı Başbakan Yardımcısı Yannis Dragasakis, Maliye Bakanı Euclidis Tsakalotos, Ekonomi Bakanı Yiorgos Stathakis ile Çevre ve Enerji Bakanı Panos Skurletis imzaladı. Kısacası, hükümet üçüncü memorandum paketi tam olarak onaylanmadan bir gün önce istenilenlere tartışmasız boyun eğdi."


  Görüş Bildir