Petrol
85.86
0.98%
Euro
17.8394
-0.02%
Dolar
18.4508
0.20%
Altın
975.84
0.28%
Borsa
3258
-0.72%
Bitcoin
355.048
0.60%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Zafer Çağlayan: Ahlaksız edepsiz bankalar

  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mersin'de katıldığı Mobilya Ar-Ge Ödül Töreni'nde bankalarla ilgili sert konuştu.
  • 11.05.2013 - 13:53
  Zafer Çağlayan: Ahlaksız edepsiz bankalar

  Zafer Çağlayan: Ahlaksız edepsiz bankalar #1

  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mersin'de katıldığı Mobilya Ar-Ge Ödül Töreni'nde yüzde 10'lara kadar 'kapatma komisyonu' isteyen bankalar için 'ahlaktan edepten yoksun' benzetmesinde bulundu.

  Çağlayan, Mersin'deki Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nde düzenlenen Mobilya Ar-Ge Ödül Töreni'ne katıldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin de katıldığı törende Çağlayan bankalara yönelik eleştirilerini sürdürdü.

  BANKALAR İTİBARINI KORUMAK İSTİYORSA..

  Bankalarda yeni bir dönemin başladığına inandığını ifade eden Çağlayan, "Bankalar eğer itibarlarını korumak, itibarlarını kurtarmak istiyorlarsa, samimi olduklarını, yaptıkları ve yapacakları uygulamaların iyi niyet çerçevesinde olacağına vatandaşı, sanayiciyi, ihracatçıyı inandırmak zorundadır." dedi.
  Bugün bankalar için böyle bir sınavın olduğunu hatırlatan Çağlayan "Ümit ediyorum ki bankacılık sistemi bunu başaracaktır." ifadesini kullandı.

  BANKACILIK SİSTEMİNİ REVİZE ETMELİ

  Faizler düşerken bu düşüşün ekonomiye yansıması gerektiğini hatırlatan Çağlayan şöyle devam etti: "Benim derdim Merkez Bankası'nın gösterge faizlerinin düşmesi değil. Maliyet düşsün ki ekonomisi şaha kalkmış bir ülke haline gelsin istiyoruz. Bu da finansman kaynakları ile mümkün. Ama şimdi geçmiş dönemin yüksek faizleri ile şimdiki düşük faizi takas etmek, revize etmek isteyenlerin önüne bankacılık sistemi yeni bir anlayışla 'kapanma komisyonu' diye bir komisyon icat etmiş. Evet burada bir yasal boşluk var. Bu yasal boşluğu doldurmak bizim görevimiz. O da en kısa zamanda doldurulacak."

  AHLAKSIZ EDEPSİZ BANKALAR

  Daha öncesi konuşmasında, bankacılardan bazılarının gelen bilgilerle
  yüzde 4 kapatma komisyonu istediklerini söylediğini hatırlatan Çağlayan, şöyle devam etti: "Bu açıklamam nedeniyle kamuoyundan ve basın mensuplarından özür diliyorum. Kamuoyunu yanıltmışım. Bankalara bundan dolayı da 'insafsız ve vampir' benzetmesi yapmıştım, ama dün öğrendim ki ne yüzde 4'leri yüzde 10 komisyon isteyecek olan 'ahlaktan edepten yoksun' bankalar bile varmış. Yüzde 10 komisyon. Bu ahlakla, matematikle, ekonomiyle, inançla, hiçbir şeyle bağdaşmaz. Biz istiyoruz ki her şey birbirine senkronize yürüsün. Birlikte yürüsün, beraber yürüsün. Bu ülke hepimizin. Burada birinin kârı diğerinin zararı, diğerinin kârı diğerinin zararıdır. Biz bu işin içinde bunları birlikte yapacağız." Çağlayan, BDDK'nın devreye girmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

  Türkiye'nin ilk defa çözüm süreci ile birklikte annelerin ağlamadığı bir Anneler Günü kutlayacağını da ifade eden Çağlayan, Türkiye'nin çözüm süreci ile istikrara kavuşacağını vurguladı. Çağlayan konuşmasının ardından Mobilya Ar-Ge Proje Pazarı'nda ödül alanların plaketlerini verdi.


  Görüş Bildir