taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7455
Euro
7.2975
Altın
1618.2
Borsa
89552.61
Gram Altın
351.05
Bitcoin
46123.1

El kaide'nin Suriye temsilcisi öldürüldü

El Kaide'yle bağlantılı Ahrar eş-Şam örgütünün kurucusu Ebu Halid el Suri Halep'te düzenlenen bir intihar saldırısında öldü.


Whatsapp ile paylaş

El kaide'nin Suriye temsilcisi öldürüldü

El kaide'nin Suriye temsilcisi öldürüldü

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Ahrar eş-Şam'ın Halep'teki karargahında düzenlenen saldırıda şüpheler rakip militan grup Irak Şam İslam Devleti üzerinde yoğunlaşıyor. IŞİD, rakip örgütlerle kanlı bir iktidar mücadelesi içinde. İŞİD militanlarıyla diğer isyancı gruplar arasında Ocak ayı başlarından beri süren çatışmalarda yüzlerce kişi öldü.

SUİKAST SEBEBİ, IŞİD'E ELEŞTİRİSİ MİYDİ

Radikal İslamcı Ahrar eş-Şam, yedi örgütün oluşturduğu İslami Cephe adlı güçlü bir ittifakın üyesi. İsyancı gruplara göre, saldırıyı örgütün Halep'teki karargâhına sızan bir ya da muhtemelen iki intihar eylemcisi gerçekleştirildi. El Suri'nin El Kaide lideri Eyman ez-Zevahiri'nin Suriye'deki temsilcisi olduğu belirtiliyor.

Komşu ülke Lübnan'da bulunan BBC muhabiri Jim Muir, El Suri'nin son zamanlarda IŞİD'i sert şekilde eleştirdiğine dikkat çekiyor. El Suri'nin ölümünün IŞİD'le diğer gruplar arasındaki savaşı şiddetlendirebileceğini belirtiliyor.

EL SURİ, LADİN'LE YAKINDI

Gerçek adının Muhammed Bahaiye olduğu düşünülen El Suri, hem Afganistan hem de Irak'ta Amerikalılara karşı savaşan ve örgütün kurucusu Usame bin Ladin'le yakın çevresinde bulunan bir El Kaide üyesiydi.

Suriye'de Mart 2011'de başlayan savaşta 100'den fazla kişi öldü.

Birleşmiş Milletler'e göre savaş nedeniyle 6,5 milyon Suriyeli evlerini terk etmek zorunda kaldı.

2,5 milyon Suriyeli mülteci oldu. En fazla mülteciyi Lübnan kabul etti. Lübnan'ı Ürdün ve Türkiye izliyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir