taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Elektrik hatları denizaltına iniyor

Romanya'dan kara ve deniz altından döşenecek enerji hattıyla, yoğun kullanımlarda yaşanan elektrik kesintileri bitecek.


Whatsapp ile paylaş

Elektrik hatları denizaltına iniyor

Elektrik hatları denizaltına iniyor

Yaz aylarında klima, çok soğuk kış günlerinde ise ısıtıcı kullanımı sebebiyle yaşanan enerji kesintileri Romanya'dan sağlanacak elektrikle tarih olacak. Romanya'dan Türkiye'ye kara ve deniz altından elektrik aktarımı üzerinde görüşmelerde önemli ilerleme sağlandı.

3 ÜLKE BİRBİRİNE ELEKTRİK AKTARACAK

Konu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın Bükreş temaslarında ayrıntılarıyla ele alındı. Türkiye, Romanya'dan Bulgaristan'a, oradan da Türkiye'ye karadan uzanacak elektrik iletim hattı projesine maliyeti açısından daha sıcak bakıyor. Türkiye-Bulgaristan arasındaki hat ile halihazırda 500 MW gücünde elektrik iletiliyor. Yeni proje ise, üç ülkenin birbirine ihtiyaç duyduklarında elektrik aktarmasını öngörüyor.

TÜRKİYE, ROMANYA'YA ELEKTRİK SATACAK

Projeyle bu hat üzerinden Türkiye'ye ekstra 1800 MW daha gelebilecek. Projeye üç ülke kamu elektrik şirketlerinin fizibilite çalışmasının ardından karar verilecek. Projeyle yoğun tüketimin olduğu dönemlerde Türkiye'nin ihtiyacı olan 1000 ile 1500 megawatt arasında olan elektrik ihtiyacı karşılanacak. Aynı hat üzerinden Türkiye, Romanya'ya elektrik de satabilecek. İki taraf, proje üzerinde kasım ayına kadar detaylı bir fizibilite çalışması yapılmasına karar verdi.

KESİNTİLER VATANDAŞI İSYAN ETTİRMİŞTİ

Aralık 2013'te Türkiye genelindeki olumsuz hava şartları sebebiyle, dengeleme amaçlı ciddi elektrik kesintileri uygulanmıştı. Yoğun olarak sanayi kesimine uygulanan kesintiler, üretimde aksamalara sebep olmuştu. O dönemdeki kesintileri vatandaş da günlük yaşamında hissetti. Bu kesintilerden dolayı büyük rahatsızlık ortaya çıkmış,

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir