taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.34945
6.07265
1213.31
93296.84
208.613

Elektrikli araçlarda pil yeniliği

Aselsan ve IBM tarafından geliştirilecek piller sayesinde otomobiller en az 800 kilometre mesafeyi alabilecek.

25.11.2014 - 10:23..

otomobil

Aselsan ve Ibm tarafından geliştirilecek radarla araçların trafikte kaza yapması önlenecek. İki kurum üretmeyi planladıkları yeni nesil pillerle de 160 km mesafeye gidebilen elektirikli araçların menzilini en az 800 kilometreye çıkarmayı hedefliyor.

Aselsan'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ibm ile ortak araştırma projeleri yürütme konusunda sözleşme imzalandı. Anlaşma kapsamında başlangıç olarak metal-hava pil teknolojileri ve milimetre dalga tümleşik devreler üzerinde ortak Ar-Ge faaliyetleri yapılacak.

5 KAT FAZLA ENERJİ

Bu faaliyetler çerçevesinde, geliştirilecek metal-hava pilleri, mevcut Li-ion pillerine göre, aynı ağırlıkta en az 5 kat daha fazla enerji depolayabilecek. Söz konusu yeni piller, bu niteliği ile elektrikli araçların menzil sorununu tümüyle çözen kritik bir yapıtaşı olacak.

Elektrikli araçlarda pil yeniliği

TEK ŞARJLA İSTANBUL'DAN KAYSERİ'YE

Mevcut Li-ion pil teknolojileri ile ancak 160 kilometre gidebilen aile tipi bir binek otomobil, geliştirilecek yeni teknoloji sayesinde en az 800 kilometre mesafeyi alabilecek. Örneğin; dört kişilik bir aileyi taşıyan elektrikli otomobil, tam doldurulmuş bataryası ile İstanbul'dan Kayseri'ye hiç şarj edilmeden ulaşabilecek.

ARAÇLARIN ÇARPIŞMASINI ÖNLEYECEK RADAR

Aselsan ve Ibm işbirliğinde yürütülecek araştırma faaliyetleri sadece metal hava pilleri ile sınırlı değil. Ibm teknolojisi kullanılarak geliştirilecek tümleşik devreler ve bu devrelere entegre edilecek Aselsan teknolojisi ile birçok radar uygulaması için gerekli teknolojik altyapı kazanılıyor. Proje kapsamında geliştirilecek milimetre dalga tümleşik devreler, araçlarda çarpışma önleme, sınır koruma, havalimanı yabancı cisim tespit, meteoroloji, otonom iniş yardım amaçlı radarların geliştirilmesi için kullanılacak.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)