taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.572
Euro
7.25
Altın
1617.73
Borsa
88059.46
Gram Altın
342.664
Bitcoin
41882.05
fuzulev

Elektronik Tapu Siciline Geçiş Projesi başlatıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün en temel hedefinin e-sicile geçmek olduğunu belirtti.


Whatsapp ile paylaş
Elektronik Tapu Siciline Geçiş Projesi başlatıldı

4rg

Bakan Güllüce, tüm tapu işlemlerinin elektronik ortamda yapılmasını temin etmek amacıyla Elektronik Tapu Siciline Geçiş Projesi’nin başlatıldığını kaydetti.

E-sicil sayesinde tapuda vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlanacağını vurgulayan Bakan İdris Güllüce: “Tapu sicilindeki bilgi ve belgelere daha hızlı erişilecek. İşlemler daha kısa sürede tamamlanacak ve vatandaşlar tapu müdürlüklerine gelmeden işlemlerini yapabilecekler” dedi.

BÜROKRASİ EN AZA İNDİRİLECEK

E-sicil uygulaması hayata geçtiğinde; haciz, onama ipotekleri, ipotek terkinleri, kamulaştırma gibi işlemler elektronik ortamda yapılarak bürokrasi en aza indirilecek. İşlem güvenirliliği en üst düzeye çıkarılacak ve dolayısıyla personelin iş yükü azalacak. Tapu arşivleri bir sistematik halinde modern bir hale getirilecek.

Elektronik arşiv çalışmaları hakkında da bilgi veren Bakan Güllüce: “Tapu müdürlüklerimizin tamamında yapılan işlemler günlük olarak elektronik ortama aktarılıyor. Ayrıca e-arşiv oluşturulması amacıyla; tapu müdürlüklerinde önceden yapılmış işlemlerin elektronik ortama aktarılması için pilot uygulama çalışmalarına devam ediliyor” dedi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir