taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8277
6.5581
1275.805
96886.48
239.067

Elif Şafak bu kez İsveç'ten Türkiye'yi eleştirdi

Elif Şafak İsveç'te, daha önce New York Times gazetesinde Türkiye'yi eleştirdiği yazısına benzer bir yazı kaleme aldı.

07.03.2015 - 10:19..
Whatsapp ile paylaş
Elif Şafak bu kez İsveç'ten Türkiye'yi eleştirdi

Elif Şafak bu kez İsveç'ten Türkiye'yi eleştirdi

Daha önce New York Times gazetesinde yazdığı makale ile Türkiye'yi İran'a benzeterek eleştiren Elif Şafak bu kez İsveç'te Svenska Dagbladet gazetesinde Türkiye'yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı topa tuttu.

"GERİYE GİDİYORUZ"

İsveç’in Svenska Dagbladet gazetesine makale yazan Elif Şafak, Türkiye’de internet, basın ve ifade özgürlüğü üzerindeki sistematik baskıların arttığını belirtti. Türkiye’nin birlikte yaşama kültürünü oluşturamadığını dile getiren Şafak, “Gerçek şu ki; geriye doğru gidiyoruz, nasıl başka uluslara örnek olabiliriz ki?” dedi.

"TÜRKİYE BİRLİKTE YAŞAMA KÜLTÜRÜNÜ BAŞARAMADI"

Ünlü yazar Elif Şafak, İsveç’te yayımlanan Svenska Dagbladet gazetesi'nde kaleme aldığı yazısında Türkiye’de son dönemde meydana gelen gelişmeleri değerlendirdi. İfade özgürlüğünden basın üzerindeki baskılara, çok kültürlülükten son dönemde artan komplo teorilerine birçok konuda eleştirilerde bulunan Şafak, yazısını “Basının düşmesi, kadına yönelik şiddetin artması, gücü paylaşma iradesinde yetersizlikle birlikte Türkiye çeşitlilik ve birlikte yaşama kültürünü oluşturmada başarısız oldu. Gerçek şu ki; geriye doğru gidiyoruz, nasıl başka uluslara örnek olabiliriz ki?” ifadeleriyle tamamladı.

YOĞUN OTOSANSÜR UYGULUYORUZ

Türkiye’de yazı yazan herkes üzerinde bir baskı olduğunun altını çizen Şafak, “Hepimiz çok iyi biliyoruz ki; bir şiir, hikâye, roman ya da basit bir Twitter mesajı, mahkemeye verilmeye, tacize uğramaya, şeytanlaştırılmaya hatta hapse atılmaya neden olabilir. Yazdığımızda bunu aklımızda tutuyoruz ve bu oldukça yoğun bir otosansüre neden oluyor.” değerlendirmesini yaptı.

ERDOĞAN HUKUK DEVLETİNİN ALTINI OYUYOR

İnternet, basın ve ifade özgürlüğü üzerindeki sistematik baskıların arttığını belirten Şafak, geçtiğimiz yıllarda 400’den fazla gazetecinin işini kaybettiğini ve 150 gazetecinin ise yargılanmayı beklediğini hatırlattı. Şafak, “İnsan Hakları İzleme Örgütü, 2015 yılı raporunda şunları yazdı: ‘Adalet ve Kalkınma Partisi ve Recep Tayyip Erdoğan insan hakları ve hukuk devleti ilkelerinin altını oyarak Türkiye’nin son 10 yıl içerisinde gerçekleştirdiği gelişmeyi gitgide tahrip ediyor.’” cümlelerine yer verdi.

ELEŞTİRİ VATANA İHANET OLARAK ALGILANIYOR

Türkiye’nin geriye doğru gittiğini belirten Şafak, “Bu ülke eğer, ifade özgürlüğüne saygılı, çoğulcu bir demokrasi olabilseydi Müslüman dünyası üzerinde büyük roller oynayabilirdi.” yorumunu yaptı.

Ülkede komplo teorisi bolluğunun yaşandığını belirten Şafak, şöyle devam etti: “Hükümet, eleştirinin ‘vatana ihanet’ olarak algılandığı bir atmosfer oluşturdu. Hükümeti eleştirenler sadece yeterince vatansever olmamakla ya da daha kötüsüyle değil; aynı zamanda Batılı güçlerin kucağına oturmakla suçlanıyor.”

TÜRKİYE KUTUPLAŞTI

Türkiye’nin kıymetli vaktini ve enerjisini neticesiz tartışmalara ve komplo teorilerine harcadığını ifade eden Şafak, “Hâlihazırda Türkiye çok uzun zamandan beri kutuplaştırılmış durumda. Bugün AKP destekçileri ile muhalifleri arasındaki fark öyle büyük ki; kimse bir köprü kurmaya çalışmıyor bile.” dedi.

Elif Şafak'tan Türkiye İran olacak yazısı

Elif Şafak bu kez İsveç'ten Türkiye'yi eleştirdi

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir