taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3338
6.1002
1221.2
93616.45
209.498

Emekli maaşlarına avans imkanı geliyor

Aldığı maaşla ay sonunu getiremeyen emeklilere, devlet taksitle maaşlarının belli bir tutarı kadar avans dağıtacak.

04.06.2016 - 09:59..

Emekli maaşlarına avans imkanı geliyor

Emeklilerin günümüz şartlarında aldıkları aylıkla geçinmesi çok zor. Dolardaki rekor artış, bunun A'dan Z'ye tüm gıda ve temel ihtiyaç fiyatlarına zam olarak yansıması şartları daha da zorlaştırıyor.

Yapılan zamlar ise enflasyonun, fiyat artışlarının etkisiyle geldiği gibi gidiyor. Yıllardır emeklilerin geçim derdine çare aranıyor. Ancak her fırsatta bütçe ve maliyet hesapları emeklinin umudunu söndürüyor.

AY SONU İSTEYENE TAKSİTLE AVANS VERİLEBİLECEK

Ancak Ankara kulislerinde konuşulmaya başlanan bir konu emeklileri heyecanlandırdı. Konuşulanlara göre; devlet, ay sonunu getiremeyen veya o ay fazla harcama yapacak emeklilere ek hesap açacak. Bir başka deyişle avans verecek. Mevcut uygulamada sadece emekli dilekçesini veren ve maaş bağlanmasını bekleyen emekliye 3900 liraya kadar avans veriliyor. Ancak yeni düzenleme 11 milyon emekliyi kapsayacak.

AVANS MAAŞA GÖRE BELİRLENECEK

Avans, maaşa göre belirlenecek. Örneğin; 1000 lira aylık alan bir emekliye maaşının 3 katına kadar (3000 TL) avans verilecek. Bu para daha sonra emeklinin maaşından taksitler halinde kesilecek. Kesintinin kaç ay süreceği tercihe bağlı olacak. 12, 24 ve 36 ay gibi seçenekler sunulacak. Avanstan herhangi bir faiz ve ek ücret alınmayacak. Mevcut durumda bankalardan 3000 lira tüketici kredisi çekenler 36 ayın sonunda en az 950 lira faiz ve masraf ödüyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)