taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.34725
6.06925
1214.855
93296.84
209.343

Emekliler 5 yıllık emlak vergisini geri alabiliyor

Emlak vergisinde pek çok kesime muafiyet tanınıyor. Bu hakkı bilmeyip ödeyenler, son 5 yıllık dönemde yatırdığı paraları geri alabiliyor.

10.05.2016 - 09:17..
Emekliler 5 yıllık emlak vergisini geri alabiliyor

vergi

Emlak vergisinde ilk taksitlerin 31 Mayıs günü mesai bitimine kadar yatırılması gerekiyor. Emlak vergisi ödemelerinde bazı kesimlere muafiyet uygulaması bulunuyor. Uzmanlar, emlak vergisinden muaf olmak için aranan şartları, '200 metrekareden küçük tek meskene sahip olmak, gelir sahibi olmamak, yazlık eve sahip olmamak, bir başka meskende hisse sahibi olmamak, ev hanımı, engelli, gazi, işsiz, dulyetimler ve emeklilerden biri olmak' şeklinde sıralıyor.

YURT DIŞINDAN EMEKLİ OLANLAR İMKANDAN FAYDALANAMIYOR

Uzmanların verdiği bilgiye göre; yurt dışından emekli olup Türkiye'de mülkü olanlar bu imkandan faydalanamıyor. Vergi muafiyetinden yararlanmak için Türkiye'de emekli olmuş olmak şart. Emekli bir kişi sahibi olduğu tek konutu işyeri olarak kullanılmak üzere kiraya verdiğinde emlak vergisi muafiyetinden faydalanamıyor. Çünkü bu imkan sadece konutlar için geçerli. Emekli olup başka bir işte çalışanlar da emlak vergisi muafiyetinden yararlanamıyor. Yıl içinde emekli olanlar, takip eden yılın başından itibaren sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanabiliyor.

BİLMEDEN ÖDEME YAPANLARA İADE

Emlak vergisi muafiyeti olduğunu bilmeden ödeme yapanlar belediyeden düzeltme yoluyla yersiz ödediği vergilerin iadesini talep etmesi gerekiyor. İade talepleri geriye dönük 5 yıl süre için yapılabiliyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)