Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
481.775
-8.56%
-0ºC
İstanbul
Çok bulutlu -0 C

  2015'in ikinci yarısı konut yatırımcıları için avantajlı

  2015 yılının ikinci yarısının konut sektörü için destekleyici avantajlar taşıdığı belirtildi.
  • 29.06.2015 - 11:36
  2015'in ikinci yarısı konut yatırımcıları için avantajlı

  2015 in ikinci yarısı konut yatırımcıları için avantajlı #1

  Yerli yatırımcıların yanı sıra yabancı yatırımcılar için de gayrimenkul danışmanlığı hizmeti veren ERA Sapphire broker’ı Hasan Selimoğlu, Rusya başta olmak üzere Azerbaycan, Türkmenistan, Katar ve Arap ülkelerindeki birçok firma ve işadamına danışmanlık hizmeti verdiklerini hatırlattı.

  Sektör geçmişiyle ilgili edindikleri bilgi ve deneyimi, mesleki eğitimle birleştirerek profesyonel bir hizmet anlayışı geliştirdiklerinin altını çizen Selimoğlu, 2015 yılı ikinci yarısının konut sektörüne yönelik ciddi avantajlar oluşturduğunu söyledi.

  7 MİLYON KONUT YIKILIP YENİDEN YAPILACAK

  Selimoğlu, "Sektöre devam eden yabancı ilgisi ve yabancıya konut satışlarının artarak devam etmesi. Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulanmaya devam eden kredi faiz desteği ve kira yardımı gibi teşvikler. Konut kredi faizlerinde düşüş eğiliminin sürmesi, 2015 yılındaki genel seçimler nedeniyle siyasi irade tarafından istikrar ortamının korunmak isteneceği beklentisi. Kentsel dönüşümün devam etmesi. Gelecek 20 yılda Türkiye’de 6.7 milyon konut biriminin yıkılıp yeniden inşa edileceği tahmin ediliyor” şeklinde sıraladı.

  Selimoğlu “Enflasyonda baz etkisi, para politikasında mevcut sıkı duruş ve düşen emtia fiyatları nedeniyle 2015 yılında faizlerde düşüş beklentisi etkenlerinin gerçekleşmesi halinde sektör için destekleyici olacaktır. Gelişmekte olan gayrimenkul pazarındaki büyüme, gayrimenkul varlıklarının yanı sıra sektördeki şirketler arasındaki rekabeti de arttıracak” dedi.

  HER ZAMAN KAZANDIRAN SEKTÖR

  Lokomotif niteliği taşıyan gayrimenkul sektörünün durgunluğa girmesinin söz konusu olmadığını söyleyen ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan ise, gayrimenkulün hiçbir sektörde olmayan özellikler taşıdığını ifade etti.

  Baygan “Bu sektörde hiçbir zaman işler durgun olmaz. Bu, gayrimenkule ait bir özellik. Herhangi bir kriz anında bile alan-satan sayısı normal günlerden fazla olur. Çünkü kiminin nakde ihtiyacı vardır, kiminin de var olan nakdini uygun fiyat ile mala dönüştürmeye. Bu nedenle konuta yatırım yapmak her zaman kazandırır” dedi.


  Görüş Bildir