Petrol
86.96
3.22%
Euro
19.4064
0.83%
Dolar
18.6298
-0.04%
Altın
1.059
1.13%
Borsa
4978
0.31%
Bitcoin
322.584
3.07%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C
  384 bin inşaat ustası eğitimden geçecek

  384 bin inşaat ustası eğitimden geçecek

  Türkiye'deki 384 bin inşaat ustası eğitimden geçecek, başarılı olanlar mesleki yeterlilik belgesine kavuşacak.
  • AA
  • 18.06.2016 - 09:39

  384 bin inşaat ustası eğitimden geçecek #1

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdür Vekili Selami Merdin yaptığı açıklamada, inşaat ustalarının eğitilmesi projesinin 2 yıllık yoğun bir çalışmanın ürünü olduğunu söyledi. İnşaat sektöründe mesleki yeterlilik belgesi şartı getirilenlerin eğitim ve belgelendirilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında "Yapı Sektöründe Çalışan Meslek Erbaplarının Mesleki Niteliklerinin Geliştirilmesi İşbirliği Protokolü" imzalandığını belirten Merdin, bu kapsamda kendilerine 10 bin ustanın eğitim için başvurduğunu aktardı. Merdin, projenin 81 ilde uygulanmaya başlandığını dile getirerek, "Daha önce aldıkları geçici ustalık yetki belgesi ile çalışan 384 bin yapı ustamızı ilgilendiren bir eğitim ve ardından belgelendirme süreci olacak. Yapı ustalarımız bundan sonra daha güvenli çalışma ortamları içinde, bilinçli uygulamalarla daha sağlıklı binalar inşa edecekler" dedi.

  "BELGESİZ USTALARIN ÇALIŞTIRILMASI YASAK"

  Merdin, inşaat ustalarına verilen eğitimlerin ücretsiz olduğunu, sınav ücretlerinin de devlet tarafından karşılandığını ifade etti. Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanların 1 Ocak 2017'den itibaren çalıştırılamayacağına dikkati çeken Merdin, şöyle konuştu: "Ustalarımızın 1 Ocak 2017'den itibaren belgesiz çalışması yasak. Çalıştıran iş yerlerine ceza uygulanacak. Devletimiz bu konuda elinden geleni yapıyor. Usta, bu belgeyi alacak ki piyasada çalışacak yoksa çalışamaz. Hangi ustaya sorsak 'ustayım, işimi biliyorum' diyor. Ancak işin tekniğini ve ilmini bilmediği için hayati hatalar yapabiliyor. Çalışma ortamının güvenliğini nasıl sağlayacağını bilmediği için kendi hayatını ve arkadaşlarının hayatını riske atabiliyor. İşte bu bilgileri buradaki eğitimle kazanacaklar. Ayrıca uygulama eğitimi de verilecek. Ardından Mesleki Yeterlik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş sınava tabi tutulacaklar. Hem sözlü hem uygulamalı sınava girecekler. Başarılı olanlara belgeleri verilecek. Ustalarımız bu fırsatı kaçırmasınlar. 1 Ocak 2017'den sonra belgesiz çalışanlara ceza uygulanacak. Ayrıca 31 Aralık 2017'den sonra eğitimler de sınavlar da ücretli olacak."

  "TÜKETİCİYİ DE KORUMA ALTINA ALIYORUZ"

  Merdin, eğitimlerin bir hafta süreceğini, iş sağlığı ve güvenliği, işçi hakları, proje okuma gibi derslerin yanı sıra her mesleğin kendi kriterlerinin de ele alınacağını belirtti. Eğitimin tüketici açısından önemine işaret eden Merdin, "Vatandaş bir iş yaptıracağı, güvenle malzemesini teslim etmek isteyeceği zaman ustaya belgesini soracak. Eğer bu belgesi varsa kalifiye ustadır, güvenle evinizi, malzemenizi teslim edebilirsiniz. Böylece tüketicinin de korunması sağlanmış olacak. Bu belgeyi bir nevi diploma sayabilirsiniz." şeklinde konuştu. Merdin, bu kapsamda ilk eğitim uygulamasının Kayseri Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesi'nde "Ahşap kalıpçı, betonarme demircisi, seramik karo kaplamacısı ve sıvacı" olmak üzere 4 meslek grubunda toplam 116 kişi ile başlatıldığını sözlerine ekledi.


  Görüş Bildir