Euro
15.1820
-0.32%
Dolar
13.6009
-0.36%
Altın
786.5780
-0.19%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
509.168
2.48%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C
  5 yıldan fazla elde tutulan gayrimenkullere vergi geliyor

  5 yıldan fazla elde tutulan gayrimenkullere vergi geliyor

  Beş yıldan fazla süreyle elde tutulan taşınmazların satılması vergilendiriliyor.
  • 15.04.2016 - 10:10

  5 yıldan fazla elde tutulan gayrimenkullere vergi geliyor #1

  Hükümet 30 Haziran 2016 tarihine kadar kanunlaştırmak üzere; Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi Kanunu’nu birleştirerek yeni bir Gelir Vergisi Kanunu taslağı hazırladı.

  KANUN TASARISI İNCELENİYOR

  Bu taslağın sunumu, geçen hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapıldı. Kanun tasarısı bugün itibarıyla alt komisyon tarafından inceleniyor.

  5 yıldan fazla elde tutulan gayrimenkullere vergi geliyor #2

  Yeni Gelir Vergisi yasasında; özellikle gayrimenkul satan ve kiraya verenlere ilişkin şu an da mevcut istisnaların kaldırıldığı yada daraltıldığı düzenlemelerin bulunduğu açıklandı.

  GELİR VERGİSİ BEYAN ETMEK ZORUNDA KALINMAYACAK

  Mevcut mevzuata göre, bir kişi bir taşınmazı aldığı tarihten itibaren 5 yıl dolduktan sonra satar ise, değer artış kazancı olarak Gelir Vergisi beyanı vermek zorunda olmayacak. Sözcü'nün haberine göre Yeni Gelir Vergisi Kanunu ile beraber bu istisna şu şekilde uygulanacak;

  - İki tam yıldan fazla süreyle elde tutulanlardan elde edilen gelirlerin yüzde 40’ı,

  - Üç tam yıldan fazla süreyle elde tutulanlardan elde edilen gelirlerin yüzde 50’si,

  - Dört tam yıldan fazla süreyle elde tutulanlardan elde edilen gelirlerin yüzde 60’ı,

  - Beş tam yıldan fazla süreyle elde tutulanlardan elde edilen gelirlerin yüzde 75’i Gelir Vergisi’nden müstesna tutulacak.

  DÜZENLEME YAPILIYOR

  Mevcut kanunda yer alan 5 yıldan fazla elde tutulması halinde; vergilendirilmeme uygulaması kaldırılarak, kazancın yüzde 25’inin vergilendirilmesine imkan tanıyan düzenleme yapılıyor. Bu istisnanın uygulanmasında, kooperatiflerin ortaklarına tahsis ettikleri taşınmazlar tahsis tarihinde; finansal kiralama yoluyla iktisap edilmiş taşınmazlar ise finansal kiralama sözleşmesinin imzalandığı tarihte iktisap edilmiş sayılıyor.

  Arsaya karşılık iktisap edilen bina veya bağımsız bölümlerde ise iktisap tarihi olarak, alıcıya teslim edildiği tarih dikkate alınacak. Götürü gider uygulaması işyeri sahipleri için kaldırılıyor, konut sahipleri için daraltılıyor.


  Görüş Bildir