Dolar
7.7846
1.6505%
Euro
9.0736
1.8681%
Altın
1875.11
0.7176%
Borsa
1121.17
-0.2668%
G. Altın
469.058
2.3042%
Bitcoin
84963.92
3.2755%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 27 C
  Kurum: Mega projeler önümüzdeki yıllara damga vuracak

  Kurum: Mega projeler önümüzdeki yıllara damga vuracak

  Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, gayrimenkul sektöründeki yeni hedefleri ve 2016 kampanyasını anlatan bir yazı hazırladı.
  • 22.08.2016 - 14:44

  Kurum: Mega projeler önümüzdeki yıllara damga vuracak #1

  Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 15 Temmuz darbe girişiminden gayrimenkul sektörüne ve Emlak Konut'un 2016 kampanyasına kadar birçok konuda bir yazı hazırladı.

  "İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN DEVAMLILIĞI SAĞLANMIŞTIR"

  Murat Kurum’a ait yazıda,  "Hepimizin bildiği gibi ülkemiz 2002'li yılların başından itibaren, siyasal istikrara kavuşmuş olmanın getirdiği rahatlama ile proje ve büyüme odaklı bir yöntem anlayışına kavuşmuş, bunun sonucu olarak da birçok gelişmiş ülkenin ve özellikle Avrupa Birliği ülkelerinin üzerinde büyüme oranlarını yakalayabilmiştir. Bu dönem içerisinde, gayrimenkul sektörü ülkemizin büyüme hamlesinde, diğer sektörlerden farklı olarak tetikleyici bir rol üstlenmiştir. Artan nüfusumuzun getirdiği konut açığını kapama ihtiyacı, bununla birlikte, deprem riski taşıyan bir bölgede yaşamamız sebebiyle, depreme dayanıksız konutların yeniden dönüştürülmesi zorunluluğu, inşaat sektöründeki canlılığın devamını sağlamıştır. Son dönemde bu sektöre önemli yönde katkı sağlayan etkenlerin arasına, 2012 yılında yabancı ülke vatandaşlarına gayrimenkul ediniminde kolaylık sağlayan "mütekabiliyet" yasasının yürürlüğe girmesi de eklenmiştir. Nitekim son 3 yıla ait konut satış istatistiklerine bakıldığında, yabancıların gayrimenkul sektörüne kattığı artı değer kolaylıkla göze çarpmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

  "KONUT ALICILARININ FİNANSMAN YÜKÜNÜ AZALTMAYI HEDEFLEDİK"

  Kurum ayrıca, "15 Temmuz da yaşamış olduğumuz ve milletçe başarılı bit sınav vermiş olduğumuz surecin ülkemiz ekonomisi üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkiyi ortadan kaldırmaya yönelik yapılabilecekler ve Emlak Konut'un rolü ve üzerine düşenlerin ne olabileceğinin değerlendir meşini yaptık. Sadece Emlak Konut olarak değil, projelerimizi beraber yürüttüğümüz yüklenicilerimizin değerli olduğunu düşündüğümüz görüşlerini de alarak yüklenicilerimizle birlikte hep beraber güzel bir kampanya başlattık. Bu kampanyada konut alıcılarının alım güçlerini rahatlatabilmek amacıyla peşinat oranlarını yüzde 20'ye indirdik, gelir paylaşımlı projelerimiz de dahil olmak üzere, satışlarımızda taksitlerimizi 120 aya çıkardık ve konut almak isteyenlere banka kredisi kullanma zorunluluğu olmadan, doğrudan Emlak Konut'a borçlanabilme imkanı getirdik. Burada bir başka önemli nokta da borçlanma oranını Tüfe'ye endeksli ya da aylık yüzde 0.7 vade farklı olmak üzere 2 farklı alternatif sunarak oldukça avantajlı hale getirdik. Böylece konut alıcılarının finansman yükünü azaltmayı hedefledik. Kampanya çerçevesinde uygulamaya başladığımız bu satış yöntemleri birçok ilki barındırıyor ve konut sahibi olmayı düşünenler için çok avantajlı koşullara sahip. Yüklenicilerimizin finansmanını rahatlatabilmek amacıyla da, Emlak Konut olarak, konut satışlarındakı peşinatlardan ve ilk 1 yıllık taksitlerden almamız gereken payı da yüklenicilerimizin kullanımına bıraktık. Bu kampanyanın etkilerini çok kısa bir sure içerisinde görmeye başladık. Kampanya ile ilgili ilanlarımıza başladığımız günden beri şirketimiz ve satış ofislerimiz inanılmaz yoğun ve gelen talepleri karşılamaya çalışıyorlar." diye konuştu.

  YATIRIMLAR AKSAMAYACAK

  Kurum yatırımıların aksamayacağına da değinerek, "Ülkemiz önünde geliştirilmeyi bekleyen, inşaat sektörüne yönelik birçok önemli proje bulunuyor. Aklımıza ilk gelen Kanal İstanbul projesi, sonrasında Çanakkale Boğaz geçiş projesi ve çok kısa bir süre içerisinde ihalesi gerçekleştirilecek olan İstanbul Boğazı'nın altından raylı ve tekerlekli sistemli araçların birlikte geçmesine imkan sağlayacak olan yeni bit tüp geçiş projesi. Bu mega projeler önümüzdeki yıllara damga vuracaktır. Küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmalara rağmen ülkemizin büyümesi devam etmekte yatırımlar aksamadan yürümektedir. Merkez Bankamızın atmış olduğu pozitif adımların da katkısıyla her geçen gün faiz oranlarında düşüş devam etmekte bu da ülkemizin büyümesine katkı yapmaktadır."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir