Euro
9.6767
0.04%
Dolar
8.0885
0.38%
Altın
462
0.35%
Borsa
1.408
0%
Bitcoin
470.319
1.27%
9ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 9 C

  600 yıllık tarihi hamam satışa çıktı

  Bursa Osmangazi'de 600 yıllık tarihi geçmişe sahip Oruçbey Hamamı, satışa çıkarıldı.
  • AA
  • 03.12.2015 - 13:05
  600 yıllık tarihi hamam satışa çıktı

  Bursa'nın merkez Osmangazi ilçesindeki tarihi Oruçbey Hisar Mahallesi Oruçbey Sokağı'ndaki 1400'lü yıllarda yapıldığı belirtilen hamamın sahiplerinden Arife Varol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hamamın babalarından miras kaldığını belirtti.

  600 yıllık tarihi hamam satışa çıktı #1

  Varol, 6 kardeş olduklarını ifade ederek, "Hamamı eşim işletiyordu. Eşimin vefatından sonra hamamla ilgilenebilecek kimse olmadığı için satmaya karar verdik" dedi. Babalarının hamamı uzun yıllar önce satın aldığını anlatan Varol, 35 yıl önce de hamamda tadilat yapıldığını aktardı. Çalıştığı süre boyunca vatandaşların hamama ilgi gösterdiklerini ifade eden Varol, hamamın göbek taşı dışında 3 odasının daha bulunduğunu söyledi.

  600 yıllık tarihi hamam satışa çıktı #2

  "HAMAMIN TARİHİ DOKUSU OLDUĞU GİBİ DURUYOR"

  Emlakçı Hamdi Güneş de bu zamana kadar onlarca daire ya da arsa sattıklarını ancak ilk defa böyle tarihi bir hamamla ilgilendiklerini dile getirdi. Hamamın küçük tadilatlardan geçtiğini ancak gerçek anlamda bir restorasyon görmediğini ifade eden Güneş, "Osmanlı döneminde ikinci padişah Orhan Gazi'nin komutanı Oruç Bey tarafından yaptırılan hamamın tarihi dokusu olduğu gibi duruyor. Mal sahibi, şu anda bazı nedenlerden dolayı burayı işletmiyor. O yüzden biz de satışıyla ilgileniyoruz" diye konuştu.

  600 yıllık tarihi hamam satışa çıktı #3

  1 MİLYON 650 BİN LİRAYA SATILACAK

  Üzerinde Bursa Büyükşehir Belediyesince 600 yıllık olduğu belirtilen levhanın asılı olduğu hamamın tarihi dokusuyla dikkati çektiğine işaret eden Güneş, "Vatandaşlar, hamama büyük ilgi gösteriyor. Hamamla yakından ilgilenen birkaç müşterimiz gelip yerinde de gördüler. Buraya yaklaşık 1 milyon 650 bin lira fiyat biçtik. Almak isteyenlerle görüşmelerimiz sürüyor" değerlendirmesinde bulundu. Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise hamamın, tapusunun bulunduğu kişilerce satılabileceğini ifade etti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir