Euro
10.7976
0.44%
Dolar
9.24
0.31%
Altın
530.79
0.57%
Borsa
1.433
0%
Bitcoin
596.347
0.18%
11ºC
İstanbul
Açık 11 C
  Tarihi Tunca Köprüsü aydınlatıldı

  Tarihi Tunca Köprüsü aydınlatıldı

  Edirne Valiliği’nin girişimleriyle başlatılan aydınlatma projesi tamamlandı ve tarihi Tunca Köprüsü ışıl ışıl bir görüntüye kavuştu.
  • İHA
  • 03.06.2015 - 14:00

  Edirne Valiliği’nin girişimleriyle başlatılan aydınlatma projesi tamamlanan tarihi Tunca Köprüsü, ışıl ışıl oldu. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, “Asıl proje Selimiye’nin aydınlatılması. Yunanistan’dan ve Bulgaristan’dan bakıldığında bir nur topu gibi görünecek” dedi.

  Tarihi Tunca Köprüsü aydınlatıldı #1

  KÖPRÜNÜN AÇILIŞI GÖSTERİLERLE YAPILDI

  Tarihi Tunca Köprüsü Aydınlatma Töreni öncesi ilk olarak Edirne Valiliği Roman Mehteran Takımı ve ardından Edirne Belediyesi minik halk oyunları ekibi gösterilerini sundu.

  Tarihi Tunca Köprüsü aydınlatıldı #2

  KÖPRÜ AKŞAM AYDINLATILACAK

  Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, tarihi köprünün aydınlatılması için kendisinden önce 4 valinin daha uğraşılarda bulunduğunu ancak aydınlatma projesinin kendisine nasip olduğunu belirterek, “Bugüne kadar buranın aydınlatılması için bayağı uğraşılmış. 4 vali arkadaşımız uğraşmış. Nasip bizeymiş, sonunda hedefe ulaşmayı başardık. Köprümüz bu akşam aydınlatılacak. İnşallah 2 ay sonra da Meriç yani Mecidiye Köprümüzü de aydınlatılmasını sağlayacağız. Sadece bununla da kalmayacak. Bu köprülerin içinde o akan suların şu anda hoş bir durum arz etmeyen suların temizlenmesi de sağlandığında çok güzel bir görünüm sunacak” dedi.

  Tarihi Tunca Köprüsü aydınlatıldı #3

  SELİMİYE DE AYDINLATILACAK

  Vali Şahin ayrıca bundan sonraki asıl projenin Selimiye Camisi’nin aydınlatılması olduğuna vurgu yaparak, “Şimdi bundan sonra asıl proje Selimiye’nin aydınlatılmasında. Esas büyük olay Selimiye’nin aydınlatılması. İnşallah 1 ay sürer veya sürmez ona da başlanacak. Yunanistan’dan ve Bulgaristan’dan bakıldığında bir nur topu gibi görünecek. O günler fazla uzak değil” diye konuştu.

  Açılış konuşmalarının ardından müzik eşliğinde aydınlatılan köprü, halk tarafından alkışlarla karşılanırken yaklaşık 10 dakika boyunca gerçekleştirilen hava fişek gösteresi izleyenlere görsel bir şölen sundu.

  Tarihi Tunca Köprüsü aydınlatıldı #4

  TUNCA KÖPRÜSÜ

  Asıl adı “Defterdar Ekmekçizade Ahmet Paşa Köprüsü” olan ve halk arasında Tunca Köprü’nün yapımına 1608 yılında başlandı. Osmanlı döneminin en önemli mimari yapılarından birisi olan tarihi taş köprü 1613 yılında hizmete açıldı.

  Asırlar boyunca insanlığa hizmet eden tarihi köprü, 1900’lü yıllarda yaşanan büyük sel felaketi sonucu hasar gördü. Daha sonra onarımdan geçirilen tarihi köprü bölge insanına hizmet vermeye, Edirne ile Karaağaç, Türkiye ile Yunanistan arasındaki kara ulaşımını sağlamaya devam ediyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir