Petrol
83.3
-0.49%
Euro
19.2681
0.05%
Dolar
18.6307
0.03%
Altın
1.042
0.02%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
309.373
-1.91%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C
  Antik dünyanın ilk çift şeritli yolu

  Antik dünyanın ilk çift şeritli yolu

  Adana'da Dilekkaya köyü yakınlarındaki Anavarza Antik Kenti'nde bulunan ve antik dünyanın ilk çift şeritli yolu gün yüzüne çıkartılıyor.
  • 29.03.2015 - 12:26

  jhk

  Kazı çalışmalarının bilimsel danışmanlığını yapan Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Gülşen, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

  İLK VE EN BÜYÜK ANA CADDE

  Kilikya ovasının önemli merkezlerinden olan Anavarza Antik Kenti'nin 3 ile 5. yüzyılda en parlak dönemini yaşadığını ve Roma İmparatorluğu'nun Doğu Akdeniz'deki en önemli ordugah merkezleri arasında yer aldığını aktaran Gülşen, şunları kaydetti, "Anavarza Antik Kenti, Helenistik ve Roma medeniyetinin yanı sıra Bizans, Sasani, Ermeni ve Osmanlı medeniyetlerinin kültür izlerini taşıyor. Antik kentte, anıtsal kapıdan başlayan 34 metre genişliğinde 2 bin 700 metre uzunluğunda çift şeritli sütunlu yol bulunuyor. Bu yol, bilimsel çalışmalar sonucu tespit edebildiğimiz ölçüleriyle bugüne kadar açığa çıkarılan antik dünyanın ilk ve en büyük ana caddesi olma özelliği taşıyor."

  Kentte, geçmiş yıllardaki yüzey araştırmalarında bin 360 sütun tespit edildiğini vurgulayan Gülşen, "Sütunların tekrar ayağa kaldırılmasıyla dünyanın en görkemli antik kentlerinden biri yeniden ortaya çıkmış olacak" dedi.

  EFES'TEN DAHA BÜYÜK YERLEŞKEYE SAHİP

  Gülşen, antik kentte ana caddeyi diklemesine kesen iki cadde daha bulunduğunu, kenarlarında yer aldığı varsayılan dükkanlarla kanalizasyon sisteminin de araştırıldığını kaydetti.

  Gülşen, 4 bin dönümdeki Anavarza Antik Kenti'nin, Anadolu'nun bilinen en büyük antik kenti Efes'ten daha büyük yerleşkeye sahip olduğunu sözlerine ekledi.


  Görüş Bildir