Petrol
85.32
-2.13%
Euro
18.1766
0.11%
Dolar
18.5194
0.07%
Altın
990.77
0.29%
Borsa
318
0.00%
Bitcoin
367.575
1.52%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  ABD'de konut satışlarının düşmesi bekleniyor

  ABD'de yayınlanan Bej Kitap'ın eylül sayısına göre, gayrimenkul sektörlerinin genişlediği belirtildi.
  • AA
  • 08.09.2016 - 09:04
  ABD'de konut satışlarının düşmesi bekleniyor

  ABD de konut satışlarının düşmesi bekleniyor #1

  ABD Merkez Bankası Fed, ülke ekonomisinin "sınırlı" büyümeyi sürdürdüğünü ancak ABD başkanlık seçimlerinin yarattığı belirsizliğin özel sektörü olumsuz etkileyebileceğini açıkladı.

  Fed, ABD özel sektörünün nabzını tutan araştırma raporu Bej Kitap'ın Eylül 2016 sayısını yayımladı. Bankanın 12 bölgesel şubesinden gelen verilerle hazırlanan rapora göre, ülke genelindeki ekonomik faaliyetler temmuz- ağustos döneminde sınırlı ölçüde artış gösterdi.

  RAPOR YAYINLANDI

  Ülke ekonomisinin yaklaşık yüzde 70'ini oluşturan tüketici harcamalarının geçen ay yayımlanan rapordan bu yana değişim göstermediği belirtilen raporda, finans dışı hizmet ve gayrimenkul sektörlerinin ise genişlediği kaydedildi.

  Bej Kitap kapsamında yapılan ankete katılan ABD'deki iş yerlerinin geneli, sınırlı büyümenin sürmesini beklerken bazı firmaların 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerinin ekonomik faaliyetleri olumsuz etkileyebileceğinden endişelendiği de rapora yansıdı.

  KONUT SATIŞLARI VE İNŞAAT FAALİYETLERİNİN DÜŞMESİ BEKLENİYOR

  Raporda, başkanlık seçimlerinin yarattığı belirsizliğin özel sektörü olumsuz etkileyebileceği belirtildi. Raporda, Dallas, Cleveland ve Boston'daki bazı firmaların seçimlerin yarattığı belirsizlik dolayısıyla tedbirli davranmaya çalıştığı ifade edilirken, özellikle emlakçıların konut satışları ve inşaat faaliyetlerinin düşmesini beklediği de bildirildi.

  Öte yandan, istihdam piyasasının gücünü koruduğu ve ücretlerin özellikle vasıflı işçiler için olmak üzere ülke genelinde yükseldiği kaydedilen raporda, genel fiyat artışının ise sınırlı kaldığı vurgulandı. Rapora göre, ülkenin sanayi faaliyetleri bölgelerin çoğunda iyileşirken, tarım sektörü ise karışık sinyaller vermeyi sürdürüyor.


  Görüş Bildir