Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
710.995
1.25%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Adana'da bin liranın altında kiralık ev bulmak zorlaştı

  Ev kiralarının oldukça yükseldiği Adana'da bin liranın altında ev bulmak zorlaştı.
  • AA
  • 20.07.2016 - 14:20
  Adana'da bin liranın altında kiralık ev bulmak zorlaştı

  adana

  Vatandaşların zaman zaman komisyon ücreti vermemek için "ayaklı emlakçı" diye tabir edilen ve herhangi bir ofisi bulunmayan kişiler aracılığıyla kiralama yöntemine gittiği Adana'da kiralık ev fiyatları oldukça yükseldi. Adana Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Rabia Ülkü Uçar, Adana'da bin liranın altında ev bulmanın zorlaştığını söyleyerek, "Kente gelecek üniversite öğrencilerinin ve tayinle gelecek memurların ev arayışında olacağı bir döneme girildiğini anlatan Uçar, "Kiralık ev bulmakta sıkıntı yaşıyoruz. Gelen vatandaşa cevap veremiyoruz. Bunun nedeni kiraların çok yüksek olması" dedi.

  "TÜM İŞLEMLERİNİZİ KAĞIT ÜZERİNDE YAPIN"

  Uçar ev kiralayacakları sahte emlakçılara karşı uyararak, "Ev kiralayacaklar öncelikle gittiği emlak ofisinde, maliye ve oda kaydına dikkat etmeli. Parayı ya mal sahibi oradayken ya da vekaleti varsa vermeli. 'Sahte emlakçılar' bu gibi belgeleri olmadan vatandaşları dolandırabiliyor. Yakın zamanda kendisini emlakçı diye tanıtan birisi yakalandı. İnternet üzerinden ilan verip çok ucuz daireler gösteriyor. Sizinle de gidip dairede buluşuyor, çünkü bürosu yok. 'Daireyi çok isteyen var' deyip bin liralık daireyi 600 liraya kiraya veriyor. 'Ev sahibi çok sıkışık hemen bir ücret verin, size bu evi bağlayalım' diyor. Yeni daireler, zaten kapıları da açık. Gösteriyor daireyi ve parayı alıp gidiyor. Son olayda bir kişi bu yöntemle yaklaşık 17 kişiyi dolandırmıştı. Vatandaşlar verdikleri paranın ardından kesinlikle sözleşme yapsınlar. Sözleşme yapılmazsa verdiğiniz paranın nereye gittiğini bilemezsiniz, dolandırılabilirsiniz. Yani tüm işlemlerinizi kağıt üzerinde yapın" dedi.

  "TARIM ARAZİLERİ İMARA AÇILMAMALI"

  Uçar, tarım arazileri üzerine binalar inşa edilmesiyle ilgili olarak da şunları kaydetti: "Tarım arazileri üzerine inşa edilen yapılar kanayan yaramız. Temel açılan o kırmızı toprakları gördüğümde içim acıyor. O bereketli toprakları elimizle mahvediyoruz. Tarım arazileri imara açılmamalı. Çocuklarımızın geleceğini yok ediyoruz. Çorak topraklarımız var, ürün alınamayan yerler imara açılmalı. Hatta boş arazileri bırakın, kentsel dönüşüm var. Tarım alanlarını imara açmaktansa, kentsel dönüşümle eski yapıları yeniden kullanılabilir hale getirebiliriz."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir