Petrol
92.84
0.54%
Euro
18.2617
0.09%
Dolar
17.952
0.21%
Altın
1.024
0.29%
Borsa
2913
0.00%
Bitcoin
434.660
-0.29%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C

  Alaçatı'da 100'e yakın otel satışa çıktı

  İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı'da, 100’e yakın butik otel satışa çıkarıldı.
  • CHA
  • 23.02.2016 - 12:35
  Alaçatı'da 100'e yakın otel satışa çıktı

  Alaçatı da 100 e yakın otel satışa çıktı #1

  İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı, tatilcilerin gözdesi haline gelen Alaçatı'da 100’e yakın butik otelin satışa çıkarıldı. İnternet alışveriş sitelerine 2015 Kasım ayından bu yana ilan vermeye başlayan otel sahipleri, 550 bin ile 5 milyon dolar arası fiyatlar biçti.

  "YAŞANANLAR SÜRPRİZ DEĞİL"

  Rusya ile yaşanan sıkıntılı süreçte Ege ve Akdeniz sahillerinde bin 300’e yakın otelin satılığa çıkarıldığını hatırlatan ve bu gelişmelerden Alaçatı’nın da etkilenmiş olabileceğini belirten Prof. Dr. İçöz, “Aslında yaşananlar yeni bir gelişme değil. 2011’de başlayan süreçte 803 otel ve 28 tatil köyü satılığa çıkarılırken 2015’e gelindiğinde, bin 750 tesisin satılığa çıkarıldığını görüyoruz. Yani 2015’te de sektördeki genel tablo, olumsuz gidişatı gösteriyordu. 2016’ya gelindiğinde ise satılık ilanlarındaki artışı net bir şekilde görebiliyoruz. Ülkedeki ekonomi ve güvenlik sorunlarının gidişatı netlik kazanmadığı sürece satışlar devam edecektir” dedi.

  "İZMİR’İN GÜVENLİ BÖLGE OLDUĞU İMAJI VERİLMELİ"

  Türkiye'de yaşanan gelişmelerin, turizmi de doğrudan etkilediğini ifade eden İçöz, özellikle turisti hedef alan güvenlik sıkıntılarının, turist sayısında önemli ölçüde azalışa sebep olduğunu söyledi. İzmir’in turizmde ivme kazanması için güvenli bölge olduğuna dair bir imaj verilmesi gerektiğini belirterek, şu önerilerde bulundu: “Türkiye’de son dönemlerde turisti hedef alan bazı olaylar yaşandı. Bu tabloda, yabancı turistleri ülkemize çekebilmek çok kolay değil ancak unutulmamalı ki dünyanın gelişmiş şehirlerinden Londra ve Paris’te de terör olayları yaşandı. Bunların münferit olaylar olduğu anlaşıldıktan sonra ise tekrar eski tabloya geri dönülebildi. İzmir’e ve özellikle Çeşme ve Alaçatı’ya terör olayları bulaşmadı, yani terör, bu bölgenin sorunu değil. Bu bölgede güvenlik sorunu olmadığının imajı doğru bir şekilde verilirse batılı turisti çekebilme ihtimalimiz çok daha yüksek olacaktır.”

  'MÜLKİYET ARAPLARIN ELİNE GEÇEBİLİR'

  Ekonominin genelinde yaşanan problemler ve turizm sektöründeki kriz sebebiyl otel sahiplerinin, tedbir amacıyla elden çıkarmak istemiş olabileceğini söyleyen Orhan İçöz, “Sonuçta yaşanan gelişmeler, işletme sahiplerini de tedirgin ediyor. Geleceğe güvenli bakamamaktan dolayı tedbir amaçlı, otellerini satılığa çıkarmış olabilirler ancak unutulmamalı ki otellerin mülkiyet hakkı yabancıların, özellikle de Arap petrol zenginlerinin eline geçebilir. Arap zenginleri genellikle de işletme amaçlı değil, yatırım amaçlı mülk sahibi oluyorlar. Bu kişiler, ülkedeki kaos ortamı düzeldiğinde ise çok daha yüksek fiyatlarla bu otelleri tekrar elden çıkarabilirler. Bu da ülkemizde çok büyük gelir kaybına yol açabilir” uyarısında bulundu.

     İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir