Petrol
77.86
0.89%
Euro
19.6013
0.07%
Dolar
18.6431
0.05%
Altın
1.069
-0.09%
Borsa
4785
-0.87%
Bitcoin
318.741
0.29%
11ºC
İstanbul
Güneşli 11 C
  Albatros Parkı turizm için imara açıldı

  Albatros Parkı turizm için imara açıldı

  Büyükçekmece'de bulunan Albatros Parkı'na turizm ve konut yapılmasının önünü açan imar planlarına onay verildi.
  • DHA
  • 20.06.2016 - 12:07

  Albatros Parkı turizm için imara açıldı #1

  CHP’li Büyükçekmece Belediyesi’nin talebiyle yapılan imar değişikliği teklifi, geçtiğimiz yıl da İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’ne gelmiş ancak onay verilmemişti.

  Haziran ayı meclis gündemine yeniden getirilen planlarda, yüzde 40 olan konut alanı yüzde 60’a çıkarılarak, yüzde 60 olan turizm alanı ise yüzde 40’a düşürüldü.

  CHP: GRUP KARARIMIZ VAR

  Turizm ve konut alanı oranında yapılan değişiklikle CHP’li Büyükçekmece Belediyesi’nin istediği plan değişikliğine, bu sefer CHP’li 3 üye Hüseyin Sağ, Esin Hacıalioğlu, Ferhat Epözdemir itiraz etti.

  İtiraza şaşıran Ak Parti Grup Başkanvekili Temel Başalan, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ile daha önce görüştüklerini, CHP ile ortak hareket ederek talebin oy birliği ile geçmesi konusunda istişarede bulunduklarını ifade etti.

  CHP grubuna dönen Başalan, "Toplantı öncesinde bu raporun oybirliği ile kabul edilmesi yönünde gruplar anlaşmıştı. Şimdi neden karşı çıkılıyor?" diyerek açıklama yapılmasını talep etti. CHP Grup sözcüsü Tonguç Çoban "Bu dosyaya evet oyu vermemiz konusunda grup kararımız’ var. Hiçbir itilaf yoktur. Ret oyu veren üyelerin kendi takdiridir" diyerek yanıtladı. Dosya, CHP’li üyeler Hüseyin Sağ, Esin Hacıalioğlu, Ferhat Epözdemir’in muhalefetiyle oyçokluğu ile kabul edildi.

  GEÇEN YIL DA MECLİS GÜNDEMİNE GELMİŞ, KABUL EDİLMEMİŞTİ

  Büyükçekmece Belediyesi’nin, Albatros Parkı’na otel yapılması ile ilgili talebi 19 Kasım 2015 tarihinde de İBB Meclisi’ne gelmiş ancak kabul edilmemişti. Mülkiyeti Büyükçekmece Belediyesi’ne ait arazide turizm ve konut alanları oranında değişiklik yapılarak, İBB Meclisi gündemine bir yıl sonra yeniden geldi.

  CHP’LİLER ÇEVRECİLERE DESTEK VERMİŞTİ

  Albatros mevkiinde bazı ağaçları kesilmesiyle başlayan gerilim kamuoyunda geniş yer bulmuş, polis ve zabıta arasında yaşanan arbedede bazı eylemciler gözaltına alınmıştı. Albatros’un park olarak kalmasını isteyen bir grup CHP İl Merkezi önüne giderek Albatros’un imara açılması talebini protesto etmişti. Günlerce süren protestolara CHP’li bazı milletvekilleri katılmış, eylemcilere destek vermişti.


  Görüş Bildir