Dolar
6.8158
0.0601%
Euro
7.551
0.049%
Altın
1720.28
0.1047%
Borsa
105359.76
0.387%
G. Altın
377.043
0.1633%
Bitcoin
64407.08
0.5451%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 13 C

  Anadolu Yakası konut alacak yabancının peşine düştü

  Yabancıya yapılan konut satışlarının yüzde 10 ile 20'sini karşılayan Anadolu Yakası, Avrupa Yakası'yla açığı kapatmak için harekete geçti.
  • 16.10.2015 - 09:17

  Anadolu Yakası konut alacak yabancının peşine düştü

  kadıköy

  Pastadan daha fazla pay almak için 2016 yılında tanıtım atağına geçmeyi planlayan Anadolu Yakası müteahhitleri iki koldan ilerliyor. Bunun için hem Fikirtepe'deki 17 firmanın kurduğu Platform hem de Anadolu Yakası İnşaatçılar Derneği (AYİD) yurt dışında yapılacak fuarlara katılarak bölgede yapılan konut projelerini tanıtacak. Bu tanıtımlarının yanısıra ayrıca bölgedeki Sabiha Gökçen Havalimanı'nın uluslararası hale gelmesi, Finans Merkezi'nin hayata geçecek olması, İzmit Körfez Köprüsü, Kalamış Yat Limanı, Marmaray Projesi'nin Kurtköy'e kadar uzatılacak olmasının da bölgenin yalan zamanda önünü açacağı belirtiliyor. Böylelikle 4'yıl içinde Anadolu Yakası'ndan yabancıya yapılacak konut satışlarının yüzde 40'a çıkması hedefleniyor.

  BİLİNİRLİĞİ ARTIYOR

  Ortadoğuluların daha çok referans sistemiyle birbirlerine tavsiye şeklinde alım yaptığım aktaran Dumankaya, özellikle Kurtköy, Tuzla bölgesinde fiyatların çok uygun olduğunu ayrıca birçok otel ve alışveriş merkezleri buralarda yer aldığını belirterek, "Avrupa Yakası'nda büyüyecek alan kalmadı. Anadolu Yakası'nda hala boş araziler var. Ayrıca artık Avrupa Yakası'nda arsalar çok değerlendiği ve büyüme imkanı bırakmadığı için birçok firma merkezini Anadolu Yakası'na taşımaya başladı. Bu nedenle 3-5 yıl içinde Avrupa Yakası'ndan bir göç görebiliriz" dedi.

  HAVALİMANI HATTI ÖNE ÇIKACAK

  Avrupa Yakası'nın Anadolu Yakası'na göre başarılı olmasında Atatürk Havalimanı'nın önemli bir faktör olduğunu kaydeden Ağaoğlu Şirketler Grubu Genel Müdürü Hasan Rahvalı, "Ancak Anadolu Yakası'nda Sabiha Gökçenle birlikte talep oluşmaya başladı. Fakat hala Avrupa Yakası çok güçlü durumda. Toplam satışların ancak hala yüzde 20'sine yakın bir bölümü Anadolu Yakası'ndan yapılıyor. 5 satıştan 4'ü yine Avrupa Yakası'ndan" dedi.

  Finans merkezinden sonra Anadolu Yakasının avantajlı olacağını söyleyen Rahvalı, 40 bine yakın çalışanı olacak merkezde bunun 15 binin yabancı olmasının öngörüldüğünü, ayrıca danışmanlık firmalarının da Anadolu Yakası'nı hareketlendireceğini söyledi. Revizyondan sonra Kalamış Yat limanı ile birlikte gelecek 4 yıl içinde satışların yüzde 40'ları yakalamasını beklediklerini aktaran Rahvalı, "Anadolu Yakası'nda özellikle havalimanı hattında yabancılara satışların daha yoğun olmasını bekliyoruz" değerlendirmesini yaptı.

  AVRUPA YAKASI DOYUM NOKTASINA ULAŞTI

  3. Köprü, Marmaray, hızlı tren gibi çalışmalar sonrası İstanbul'un Anadolu Yakası'nı yabancı yatırımcıların cazibe merkezi haline geldiğini ifade eden Birleşik Gayrimenkul Geliştirme ve İnşaat AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Derbazlar, "İzmit Körfez - İzmir otoban geçişi, Yalova, Bursa, Sapanca hattındaki yatırımcıların Anadolu Yakası'na olan ilgisini de artırıyor. Özellikle Ortadoğu ve Körfez ülkelerinden büyük talep söz konusu. Doyum noktasına ulaşmış olan Avrupa Yakası'nda şehir içi konut gelişimin neredeyse durması, şehir dışı konut gelişiminin yavaşlaması, Anadolu Yakası'ndaki merkezi lokasyonlara yönelik talebin artmasının sebeplerinden biri olarak öne çıkıyor" dedi.

  YATIRIMCI BLOK ALMA PEŞİNDE

  Yabancıların özellikle blok satışı istediğini belirten Aydoğan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aydoğan, "Bağdat Caddesi ve diğer bölgelerde ada bazında kentsel dönüşüm yapabilmemiz halinde o zaman blok satış yapma imkanımızda olacak" dedi. İzmit Körfez Köprüsü'nün yapılmasıyla Bursa ve Yalova'ya ulaşımın kısalacağına dikkat çeken Aydoğan, böylece Anadolu Yakası'ndan Körfez bölgesine daha fazla satış yapılacağını anlattı. Aydoğan, dövizin yüksek seyretmesinin de 2016-2017'de bölgedeki satışları artırmasını beklediklerini kaydetti.

  SIRADA ANADOLU YAKASI VAR

  KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, Avrupa Yakası'nın Yeşilköy Havalimanı ve tarihi yarım ada nedeniyle bilinirliğe sahip olduğunu belirterek. "Yabancı yatırımcı ürkektir. Avrupa Yakası'nda şimdi ürkekliğini atıyor. Anadolu Yakası'nda ise Sabiha Gökçen. Bağdat Caddesi, Kurtköy ve Bostancı'nın bulunduğu alanlarda yatırım yaparak yavaş yavaş ürkekliğini atacak" dedi.

  Görüş Bildir