Petrol
89.22
0.41%
Euro
18.2533
0.14%
Dolar
18.5517
0.01%
Altın
1.012
-0.12%
Borsa
3392
0.00%
Bitcoin
367.442
2.47%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C
  Ankara'nın saklı değeri yatırımcının gözdesi oluyor

  Ankara'nın saklı değeri yatırımcının gözdesi oluyor

  Açılacak yeni ana yol ile hızla değerlenecek Bağlıca, Başkent’in yeni cazibe merkezi olmaya aday.
  • 06.09.2016 - 11:06

  Ankara’nın ana gelişim aksı olan Eskişehir Yolu’nun solunda kalan bölge hızla gelişerek başta Çayyolu olmak üzere fiyatta zirve yaparken, ulaşım imkânları yüzünden paralel bir gelişim ivmesi yakalayamayan ancak barındırdığı potansiyel dolayısıyla “saklı değer” olarak nitelendirilen sağ taraftaki Bağlıca, şimdi yeni açılacak ana yollarla hızlı bir değerlenme sürecine giriyor.

  Ankara nın saklı değeri yatırımcının gözdesi oluyor #1

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, Sabancı Bulvarı ile Bağlıca içinden geçen Bağlıca Bulvarı'nı, ortada kalan Zırhlı Birlikler arazisi içinden geçirilecek 4 kilometrelik bir bulvarla birbirine bağlayacak çalışmayı başlattı. Böylece kent merkezini Çayyolu ve devamındaki yerleşim birimlerine bağlayan Eskişehir Yolu’na paralel olarak uzanacak ve Bağlıca’yı direkt merkeze bağlayacak yeni bir ana yol güzergâhı ortaya çıkacak. Yeni yol, Ankara'nın hızlı bir yapılaşma ve yerleşim yaşanan batı aksında yoğun trafiği rahatlatacak ve merkeze ulaşım imkânları bakımından Bağlıcayı, Çayyolu ve Yaşamkent’in bir adım önüne geçirecek.

  "ŞİMDİ ALANLAR YÜZDE 100 KAZANACAK"

  Eskidji Gayrimenkul'ün Ankara Merkez Bölge Ortağı Koksal Ünal, Başkent’in ana gelişim aksının Batı yönündeki Eskişehir Yolu olduğunu, ancak yolun solu hızla yapılaşıp fiyatta zirve yaparken, Bağlıca başta yolun sağında kalan bölgelerin ise ulaşım imkânları yüzünden paralel bir gelişme ivmesi yakalayamadığına işaret etti. Bugüne kadar Eskişehir Yolu’nun iki yakası arasındaki gelişimin orantısız olduğuna dikkat çeken Ünal, “Bağlıca ile Çayyolu ve Yaşamkent’in şehir merkezine uzaklığı aynı. Tek fark yolun solunda değil de sağında yer alması. Ama yeni açılacak yollardan sonra bu durum değişecek, yolun karşı yakası ile makas daralacak. Bu bölgede şimdi yatırım yapanların kısa süre içinde yüzde 100 kazanmaları mümkün” dedi.

  Ankara nın saklı değeri yatırımcının gözdesi oluyor #2

  YENİ CAZİBE MERKEZİ OLMAYA ADAY

  Ünal, Bağlıca’nın, zaten son yıllarda sayıları hızla artan üniversiteler, dev sağlık tesisleri ve diğer büyük yatırımlarla hızlı gelişen bölgelerinden biri olduğunu belirtti. ODTÜ, Bilkent, Başkent, Hacettepe başta Bağlıca’ya 10 km’lik mesafedeki üniversite sayısının 10’a yaklaştığını, Ankara Üniversitesi’nin 2.000 dönüm alanda, bölgeyi küresel çapta bir sağlık üssü haline getirecek dev bir kompleks niteliğindeki Sağlıkta Mükemmeliyet Merkezi ve Teknopark kurduğunu ve MİT Müsteşarlığı’nın da 2018’de Bağlıca’daki yeni binasına taşınacağını söyledi. Bölgenin gelişimine asıl dopingi yeni yolların yapacağını belirten Ünal, “Yeni açılacak ana yolla ulaşımın son derece rahat hale gelmesi ile bölge yatırımcının gözdesi haline gelecek. Hızla prim yapacak Bağlıca, Başkent’in yeni cazibe merkezi olmaya aday. Çünkü önümüzdeki süreçte Ankara’nın en hızlı gelişen bölgesi olacak, kısa sürede Çayyolu, Yaşamkent gibi yerleşimlerle eşdeğer hale gelecek. Yani Çayyolu’na rakip olacak. Bağlıca, bize göre Ankara’da şu an akılcı yatırımın adresidir. Şimdi yatırım yapan karlı çıkacaktır” diye konuştu.

  Köksal Ünal, Bağlıca’nın mevcut sosyal dokusunun da elit bir profil arz ettiğine işaret ederek, bölgeye yatırım yapanların ağırlıklı olarak Eskişehir yolundaki kamu binalarında görev yapan üst düzey bürokratlar, yüksek yargı mensupları, üniversitelerde görevli öğretim üyeleri, çevredeki hastanelerde görev yapan doktorlar olduğuna dikkat çekti. Ünal, “Zaten böyle elit kesimin yaşadığı Bağlıca’da emlak yatırımlarının prim yapmaması neredeyse imkânsız” diye konuştu.


  Görüş Bildir