Euro
8.9733
-0.55%
Dolar
7.3855
-0.33%
Altın
442.43
0.13%
Borsa
1.546
0.22%
Bitcoin
253.499
6.37%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Antalya'da yabancılara konut satışı azaldı

  Antalya'da konut sayısının azaldığı ve yabancılara konut satışını da etkilediği belirtiliyor.
  • 27.07.2016 - 14:28
  Antalya'da yabancılara konut satışı azaldı

  Antalya da yabancılara konut satışı azaldı #1

  Turizmin kötü gitmesi sadece turizmcileri etkilemekle kalmadı inşaat sektörünü de olumsuz etkiledi. Antalya'da konut sayısı geçen yılın aynı ayına göre azalırken, bu oran yabancılara konut satışını da etkiledi.

  ANTALYA İKİNCİ SIRADA

  Geçtiğimiz yılın Haziran ayında Antalya'da yabancılara 610 konut satılırken, bu yılın Haziran ayında ise 381 konut yabancılara satıldı. Neredeyse yarı yarıya bir fark söz konusu. Yarı yarıya satışta azalma var. Aslında bu oran Türkiye ortalamasında da aynı olduğu belirlendi.

  Geçtiğimiz yılın Haziran ayında 2256 konut yabancılara satılırken, bu yılın aynı döneminde ise 1543 konut satıldı. Yani 713 konut yabancılara daha az satıldı. Antalya yabancılara konut satışında ülkede ikinci sırada.

  İSTANBUL BİRİNCİ SIRADAKİ YERİNİ KORUYOR

  İstanbul her zaman olduğu gibi birinci sıradaki yerini korurken, Antalya'dan konut alan ve kayıt altında olan yabancılara ev satışı bu kadar olduğu belirlendi. Resmi kayıt altında olmayan ev satışları da var. Konut satışının Türkiye'ye döviz girişinin bir başka yolu olarak görülüyor.

  Turist geldiğinde nasıl otelcilere para kazandırıp ülkeye döviz bırakıyorsa, yabancılara konut satışı da aynı. Onlarda ülkeye döviz bırakıyorlar. Nasıl Türk vatandaşları Avrupa ülkelerinden konut alıyorlarsa, Avrupa ülkelerinin vatandaşları da özellikle Antalya ve İstanbul'dan konut alıyorlar. Antalya'dan konut alanların neredeyse tamamı emekliler.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir