Dolar
6.7633
0.1554%
Euro
7.6697
0.154%
Altın
1709.6
-0.2689%
Borsa
109536.92
0%
G. Altın
371.837
-0.0798%
Bitcoin
66156
0.3714%
17ºC
İstanbul
Güneşli 17 C
  Antalya'nın 3. havalimanının yeri belirlendi

  Antalya'nın 3. havalimanının yeri belirlendi

  Antalya'nın batısına yapılacak yeni havalimanı için Kaş-Demre arasında bir yer belirlendiği açıklandı.
  • AA
  • 20.05.2015 - 15:22

  Antalya'nın 3. havalimanının yeri belirlendi

  antalya

  Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, Antalya'nın batısına havalimanı yapılması için turizmciler ve iş adamlarından gelen talepler üzerine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Hamdi Yıldırım, Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Fatih Turan ve havacılık uzmanlarıyla yer tespiti yapmak üzere geçen hafta incelmelerde bulunduklarını ifade etti.

  BÖLGE EKONOMİK OLARAK DA GELİŞECEK

  Yıldırım, şöyle konuştu, "Yaptığımız araştırmada, Kaş-Demre bölgesi Antalya merkeze 200 kilometre, Dalaman Havalimanı'na ise 190 kilometre mesafede, belirlenen alan iki havalimanının arasında bir yerde. Her 100 kilometrede bir havalimanı kuralını da yerine getirmiş oluyoruz. Turizmin ve bölgenin ekonomik olarak gelişmesi için oraya havalimanı yapılmasının hakikaten faydalı olacağını gördük."

  Söz konusu havalimanının nereye yapılacağı konusunun önemli olduğunu dile getiren Yıldırım, kendilerine havalimanı için 4 alternatif yer sunulduğunu ancak buraların uygun olmadığının belirlendiğini kaydetti.

  MANİA ŞARTLARI UYGUN GÖRÜLÜYOR

  Kaş, Demre ve Finike'ye çok yakın olan bir alan üzerinde çalışma yapıldığını belirten Yıldırım, "Sırtta 400-600 metre rakımla güzel bir düzlük var. Mania şartları uygun gözüküyor. Şu anda çalışılıyor, fizibilite olumlu sonuç verirse orada öyle bir planlama yapıyoruz. Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü inşasını üstlenecek, biz de işletmesini yapacağız ama başından itibaren koordine içinde olacağız" diye konuştu.

  YİD MODELİ İLE OLABİLİR

  Antalya'nın batısına yapılacak 3. havalimanının hangi modelle yapılacağının henüz belirlenmediğini dile getiren Yıldırım, yap-işlet-devret modeliyle yapılmasının mümkün olduğunu söyledi.

  Her türlü uçağın inebileceği bir havalimanı olmasının arzu edildiğini anlatan Yıldırım, havalimanının gelişmeye müsait olacak şekilde planlanacağını, talep oldukça kapasitenin artırılacağını kaydetti.

  Yıldırım, "Çalışmaların tamamlanmasının ardından ihaleye hızlı bir şekilde çalışılacak. Belirlenen yer üzerinde teknik analizin olumlu çıkması durumunda bu yıl ihaleye çıkılabiliriz" dedi. Havalimanının kendi potansiyelini oluşturacağını belirten Yıldırım, ekonomik ve turistik sahada getirilerinin olacağını ifade etti.

  Görüş Bildir