Petrol
76.82
0.88%
Euro
19.6351
-0.27%
Dolar
18.6408
0.01%
Altın
1.075
0.37%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
324.736
-0.25%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C
  Arap turistlerin tercihi Doğu Karadeniz

  Arap turistlerin tercihi Doğu Karadeniz

  Körfez ülkelerinden gelen Arap turistler sayesinde Doğu Karadeniz'de gayrimenkul satışlarını artırdı.
  • AA
  • 15.06.2016 - 08:46

  karadeniz

  Arap turistler, yörede özellikle dağ ve yaylaların serin havası, dereleri ile yağmuruyla eşsiz bir manzara eşliğinde konaklayabiliyor. Turistler, şehir merkezlerinde alışveriş yaparken, yörede trekking, rafting, safari, balık tutma, fotoğrafçılık, tırmanma, paraşütle atlama, kayak ve kaplıcalardan da yararlanma imkanı bulabiliyor.

  TRABZON'A 500 BİN ARAP TURİST

  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, yaptığı açıklamada, kentin dağ ve yaylaları, doğal, tarihi güzellikleriyle yerli ile yabancı turistlerin tercihinde ilk sırayı aldığını söyledi. Kenti son yıllarda Arap turistler başta olmak üzere yılda ortalama 3 milyonu aşkın turistin ziyaret ettiğini anlatan Hacısalihoğlu, turist sayısının her geçen gün arttığını vurguladı.

  3 AYLIK DÖNEMDE 138 KONUT SATILDI

  Hacısalihoğlu, tanıtımların, turist sayısındaki artışa katkı sağladığını, ilk başlarda 8-10 bin arasında turistle başladıklarını, bugün ise bu sayının 500 bine çıktığını dile getirdi. İli ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısını arttırmak için çalışmaların devam ettiğini belirten Hacısalihoğlu, "Bu yıl ki hedefimiz geçtiğimiz yıl ilimizi ziyaret eden 500 bin Arap turist sayısının çok daha fazlasını misafir etmek" dedi. Trabzon'un, son yıllarda turizmin yanı sıra gayrimenkul yatırımında da yabancıların ilgisini çekerken, inşaat sektöründe olumlu gelişmeler yaşanıyor. Bu yılın ilk 3 aylık döneminde yabancılara 138 konut satışı gerçekleşti.

  ARAPÇA LEVHALAR ÇOĞALDI

  Hacısalihoğlu, artan turist sayısına bağlı olarak kentteki turizm levhalarının da değiştirildiğini, tarihi ve turistik mekanlara yönlendirme levhaları arasına Arapça yazılı olanların da eklendiğini aktardı. Hacısalihoğlu, böylece şehri ziyaret eden tüm turist gruplarına daha rahat ulaşım, seyahat ve iletişim imkanı sunulduğunu belirtti. Trabzon dışında bölgede bulunan bazı illerde de bir çok belediyenin, turizm işletmecisinin ve diğer bazı işletmelerin Arapça levhalarla gelen turistlere yardımcı oldukları gözlendi.


  Görüş Bildir