Euro
10.8384
-0.11%
Dolar
9.3068
-0.26%
Altın
529.56
-0.05%
Borsa
1.43
0.86%
Bitcoin
590.600
2.48%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C
  Araplar Türkiye'deki gayrimenkul alımında önde

  Araplar Türkiye'deki gayrimenkul alımında önde

  Arap yatırımcılar, Türkiye'de 910 bin metrekare mülk edinerek gayrimenkul alımında ilk sıraya yükseldi.
  • İHA
  • 21.06.2015 - 10:16

  Araplar Türkiye deki gayrimenkul alımında önde #1

  Gayrimenkul sektöründe Turkhousing adlı firmada yetkili olan Gonca Sönmezoğlu, gayrimenkul sektöründeki on yılı aşkın deneyimleri ile Arap yatırımcıların gözdesi oldu.

  YABANCI YATIRIMCILARIN İLGİSİ ARTTI

  2015 yılının gayrimenkul sektöründe yabancı yatırımcıların taleplerinde patlama yaşandığını, bunun daha da artacağını öngören Gonca Sönmezoğlu, ‘’2012 yılında değişen yabancıların Türkiye'de mülk edinmelerinin önünü açan mütekabiliyet yasasının değişmesinden sonra, yabancı yatırımların Türkiye’ye olan ilgisini artmaktadır. 2014 yılında, Türkiye’den gayrimenkul alan yabancıların sıralaması büyük ölçüde değişti. 2014’te Körfez ülkeleri ağırlık kazandı. Buna göre ilk sıraya Suudi Arabistan otururken, sıralama İngiltere, Almanya, Kuveyt ve Rusya olarak değişti. Bu sene Rusya’daki krizin etkileri ile Rusların gayrimenkul taleplerinde bir azalma olacağını düşünüyorum’’ dedi.

  GAYRİMENKUL ALIMINDA SUUDİ ARABİSTAN ZİRVEDE

  Arap yatırımcıların Türkiye’deki gayrimenkul alımında ilk sıraya yükseldiğini ifade eden Sönmezoğlu, ‘’Geçtiğimiz yıl 402 bin metrekarelik alımla ikinci sırada bulunan Suudi Arabistan, bu yıl iki kattan fazla yani 910 bin metrekare mülk edinerek ilk sıraya oturdu. 94 bin metrekarelik taşınmaz alarak altıncı sırada bulunan Kuveyt de listenin üst sıralarına çıktı. Kuveyt, 522 bin metrekare ile dördüncü sıraya yükseldi. Birleşik Arap Emirlikleri de 73 bin metrekarelik alımını, 219 bin metrekareye yükseltti. Arapların bu ilgisi, yabancıların tercih ettiği ilk 10 sıralamasını da değiştiriyor. Arapların tercih ettiği iller İstanbul, Yalova, Sakarya, Bursa, Kocaeli ve Trabzon olarak öne çıkıyor. İstanbul’da Beylikdüzü, Başakşehir gibi bölgelerde mülk yatırımı yapıyorlar. Suudiler Sapanca’da çok aktifler. Kuveytliler Trabzon, Bursa, Sapanca, Yalova’yı tercih ediyor’’ diye konuştu.

  Sönmezoğlu, yerli ve yabancı yatırımcıların gayrimenkul sektörüyle ilgili daha fazla bilginin www.turkhousing.com adresinden edinilebileceğini sözlerine ekledi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir