Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
480.373
1.46%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C

  Arsa maliyeti konut fiyatlarını uçuruyor

  KONUTDER Yönetim Kurulu Üyesi Altan Elmas, konut fiyatlarındaki artışın en önemli sebebinin arsa maliyetleri olduğunu belirtti.
  • AA
  • 22.03.2016 - 16:15
  Arsa maliyeti konut fiyatlarını uçuruyor

  arsa

  Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Üyesi Altan Elmas, bir program kapsamında geldiği Bursa'da, 2016'nın ilk 2 ayında konut satışında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10'un üzerinde artış olduğuna dikkati çekti. Konuttaki ihtiyacın daha çok orta ve altındaki segmentlerde olduğunu belirten Elmas, üretimin büyük bir kısmını bu segmentin karşıladığını aktardı.

  "ARSA MALİYETLERİ FİYATI YUKARI ÇEKİYOR"

  Elmas, vatandaşların konuta erişiminin aynı noktada olmadığını ve ihtiyaç ile erişimin üst üste tam örtüşmediğini ifade etti. Türkiye konut sektörünün en büyük problemlerinden birinin, arsa ve maliyetleri olduğunu vurgulayan Elmas, "Bu şekilde olduğu sürece, özellikle de büyükşehirlerde konut fiyatlarını ister istemez yukarı çekiyor. Çok ciddi şekilde konut üretilmesine rağmen, üretim fazla olduğu zaman fiyat üzerinde bir miktar baskı olması lazım ama arazinin getirdiği dezavantaj, fiyatları sürekli yukarı çıkarıyor.sosyal konut ve uygun konut satabilme adına hazırlanan bölgelerde, en fazla 3-4 yıl içinde, gören talep sonrasında oralar da artık uygun fiyatlı konutların satılamadığı alanlar haline geliyor. İhalelerde fiyatlar uçuşuyor, rakamlar yükseliyor. Rakamlar yükselince uygun fiyatlı konut üretmek bir başka bahara kalmış oluyor" diye konuştu.

  "LÜKS ÜRETİMDE HEMEN FRENE BASILIYOR"

  Lüks konut üretimindeki stok miktarına da değinen Altan Elmas, "Talebin üzerinde lüks konut üretimi, sektöre bir miktar stok taşıtır. Mutlaka satış bekleyen lüks konut miktarı vardır. Sektöre darbe vuracak seviyede bir şey değil. Orada bir tıkanma olunca da bir iki yıl içerisinde geri çekiliyor. Lüks üretimde hemen frene basılıyor. Dolayısıyla kendi içinde bir denge oluşuyor" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir