Dolar
6.7798
0.1122%
Euro
7.4689
0.1219%
Altın
1710.61
0.0801%
Borsa
104953.5
1.8725%
G. Altın
372.574
0.0561%
Bitcoin
61718.57
-0.7827%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  Asrın projesinin parçası Gaziantep'te üretiliyor

  Türk mühendisliğinin zirve yaptığı ve kamuoyunda asrın projesi olarak bilinen deniz geçiş ishale hattının Y parçası Gaziantep’te üretiliyor.
  • İHA
  • 21.10.2015 - 13:31

  Asrın projesinin parçası Gaziantep'te üretiliyor

  Türkiye için olduğu kadar Kuzey Kıbrıs için de büyük önem taşıyan deniz geçiş ishale hattı projesi tamamlanarak hizmete girerken, hattın Y parçası olarak bilinen dirsek kısımları ise Türkiye’nin ağır sanayi devi Çiltuğ tarafından Gaziantep’te üretiliyor.

  Çiltuğ’a çalışan Makine Yüksek Mühendisi Tunç Uğur, projenin dirsek olarak da tabir edilen Y parçalarının başta Almanya gibi imalat teknolojisinin gelişmiş ülkelerde yapılması düşünüldüğünü, projenin idare ve yabancı kontrol firmalarının Gaziantep'e davet ettiklerini kaydetti.

  "Y- PARÇASINI GELİŞMİŞ ÜLKELERDE YAPMAYI PLANLIYORLARDI"

  Çiltuğ firmasının Gaziantep’te bulunan ağır sanayi ve tesislerinin incelenmesinin ardından projenin kendilerine verildiğini anlatan Uğur, “Çiltuğ olarak işin başlangıç aşamasında 2012 yılında devreye girdik. İşin kontrol mercii yabancı firmalar son derece hassas işçilik, yüksek kalite gerektiren ve projenin kalbi olması nedeni ile ‘Y-Parçası’ imalatlarının tamamının Almanya gibi imalat teknolojisi gelişmiş ülkelerde yapılmasını düşünüyorlardı. Bu neden ile imalatı özellikle Alman firmalarına yaptırılmak istenen projeye en başından talip olduk. Almanya’daki imalatçı firmalara yaptırılan prototipleri Genel Müdürümüz Sayın Zeki Uğur yerinde gördü ve bu işin ülkemizde ve Gaziantep sanayimizde ziyadesi ile yapılabileceğine karar verdik."


  SÖZLEŞME İMZALANDI

  Uğur sözlerine şöyle devam etti, "Dev projelerdeki geçmiş başarılarımızı yakından tanıyan KKTC Deniz Geçişi İsale Hattı proje idaresi DSİ yetkilileri ve proje müteahhidi firmalardan biri olan Kalyon firmasının destekleri ile yabancı müteahhidi, müşavir ve kontrol firmaları Gaziantep sanayisinin ne kadar güçlü olduğu konusunda ikna adına özellikle Gaziantep’e getirdik. Makine sektöründe Gaziantep ve Türkiye sanayisinde kalite, mühendislik ve teknoloji olarak söz sahibi firma olduğumuzu çeşitli denetimlerde göstererek projenin kalbi olan Y parçası imalatlarını yapmak için sözleşme imzaladık” dedi.

  DEV PROJEDE BÜYÜK HEYECAN

  Makine Yüksek Mühendisi Tunç Uğur, 136 parçadan oluşan ve projenin omurgası olan Y parça dirsek üretiminde her bir Y parçası 9 bin 500 kilo olurken, toplamda 1 milyon 292 bin kilo imalatın söz konusu olduğunu kaydetti.

  Dev bir projenin parçası olmalarının kendilerini çok heyecanlandırdığını anlatan Uğur, “Sözleşmeyi imzaladıktan sonra ekip olarak büyük bir heyacanla üretim aşamasına geçtik. Yarım asırlık firma tecrübemizle çıktığımız yolda gerek ülkemiz gerekse Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için büyük önem taşıyan bu projenin bir parçası olmak bizleri heyecanlandırdı. Dikişsiz boruların indüksiyon presleme yöntemi ile bükülerek imal edilen dirsekler, daha sonra fabrikamızda flanşları, dış takviyeleri, sıcaklık debi ve tuz oranı ölçen sensör bağlantıları, ROV robot tutmaları ve çeşitli sinyal kablosu bağlantılarının imalat ve montajları yapılarak katodik korumaları ve anti-korozyon kaplama işlemleri taahhüt ettiğimiz tarihte fabrikamızda tamamlanmıştır” diye konuştu.

  136 ADET Y PARÇASI 5 AYDA İMAL EDİLDİ

  Uğur, projede tamamlanan 136 dirsek ikişerli olarak özel yapılmış tırlar ile Mersin’in Taşucu Limanına sevk edildiğini de sözlerine ekledi. Uğur, “Yapılan anlaşma gereği toplamda 136 adet Y parçası 5 ay 15 günde imal edilmiştir. Her dirsek 7.50 metre boyunda olup 2’şerli şekilde bu iş için özel yapılmış TIR dorseleri ile Taşucu limanına sevk edilmiştir. Her bir Y parçası 9 bin 500 kg olup toplamda 1 milyon 292 bin kg imalat tamamlanmıştır. Projenin hayata geçirilmesi için kurumumuzdan 4 mühendis, konusunda uzman 6 kalite teknisyeni ve 30 usta işçimiz çalışmalar tamamlanana kadar büyük bir hassasiyetle görev yapmıştır” diye konuştu.

  Görüş Bildir