Petrol
92.77
0.47%
Euro
18.2815
0.20%
Dolar
17.9632
0.28%
Altın
1.024
0.21%
Borsa
2932
0.65%
Bitcoin
430.301
-0.91%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Atina'ya cami yapılma zamanı geldi

  Yunanistan'da iktidar partisi SYRIZA'nın Türk kökenli milletvekili Hüseyin Zeybek, Atina'ya cami yapılma zamanının geldiğini söyledi.
  • 07.02.2015 - 13:51
  Atina'ya cami yapılma zamanı geldi

  cami

  Yunanistan'da iktidara gelen SYRIZA Partisi'nin İskeçe milletvekili Hüseyin Zeybek, "Bence artık Atina'ya cami yapılma zamanı gelmiş ve geçmiş bile. Hatta birden fazla cami yapılması lazım. İnanıyorum ki SYRIZA hükümeti bu soruna bir çözüm getirecek" dedi.

  Batı Trakya Türk Azınlığına mensup Hüseyin Zeybek üçüncü kez milletvekili seçildiğini anımsatarak, Yunan halkının SYRIZA'dan büyük beklentileri olduğunu söyledi. Batı Trakya'nın birçok sorunu olduğunu anlatan Zeybek, Türk azınlığın eğitim sorununa dikkati çekti. İskeçe milletvekili Hüseyin Zeybek, Yunan parlamentosunda Başbakan Aleksis Çipras'la tokalaşıyor. İskeçe milletvekili Hüseyin Zeybek, Yunan parlamentosunda Başbakan Aleksis Çipras'la tokalaşıyor.

  AZINLIK EĞİTİMİ İÇİN ELEŞTİRİ

  Azınlık eğitiminin çift dilde yapıldığını belirten Zeybek, "Bu eğitim metoduyla ne Yunanca ne de Türkçe doğru düzgün öğretiliyor. Bir önceki iktidarların amacı buydu. Azınlık okullarının kalitesini düşürüp azınlık çocukları Yunan okullarına yönlendirmek ve sonuçta azınlık okullarını kapatmak. Okulların büyük bir kısmını kapattılar zaten. Biz eğitim sisteminin yeniden yapılandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Tabi bunu da yaparken azınlıkla diyalog içinde yapılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

  Atina'ya cami yapılma konusu yıllardır tartışılıyor. Yunanistan Kültür Bakanlığı Atina için cami tasarımı yapmıştı. Ancak proje gerçekleşmedi. Atina'ya cami yapılma konusu yıllardır tartışılıyor. Yunanistan Kültür Bakanlığı Atina için cami tasarımı yapmıştı. Ancak proje gerçekleşmedi.

  "YUNAN DEVLETİNİN TAYİN ETTİĞİ MÜFTÜYÜ TANIMIYORUZ"

  Batı Trakya'da müftülük sorunu olduğunun da altını çizen Zeybek, "Bu konuda devlet azınlıkla tartışmadı. İyi niyet göstermedi ve yıllardır bu müftülük sorunu çözüm bekliyor. Tabii halk çözümünü yapmış. Halkın seçilmiş müftüsü var, devletin de tayinli müftüsü. Devlet, işini tayin edilmişle, halk da seçilmişle yapıyor. Devletin seçilmişleri tanıması bizi bir noktada tatmin eder. Ama biz seçim istiyoruz. Mesela müftü kaç yıllığına seçiliyor. Müftü tayin ediliyor ve ölene kadar devam ediyor. Bunu belirli bir kalıba koymak lazım. Bu noktada değişik formüller bulunabilir" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir