Avm kiracıları için sabit kur tek çözüm

avm

Son dönemde artan dolar kurunun hemen peşinden AVM'ler kiracılarını kaybetmemek için kur sabitlemeye hazırlanıyor. AVM ve markaların uzun bir yolda birliktelik yaşadıklarını ve bu manada dönem dönem karşılıklı fedakarlıkta bulunduklarını belirten Trump Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Bülent Kural, önümüzdeki aylar kiracıları ile kuru sabitleyecekleri ifade etti. Kendilerinin de başlangıçta kademeli kira sistemi uyguladıklarını belirten Kural, “Geçtiğimiz dönemde benzer bir hal yaşandı ve biz o dönem reel kurun yüzde 15 aşağısına sabitledik. Kurun stabil olmasını bekliyoruz. Şu an için bir hüküm almadık fakat ilerleyen dönemde kur sabitleme seçeneğini değerlendirebiliriz” diye söyledi.

HEDEF AYLIK 800 BİN ZİYARETÇİ

Trump Alışveriş Merkezi’nde 2015 sonu hedefinin aylık 800 bin ziyaretçi olduğunu anlatan Kural, şöyle konuştu: “Son 1.5 yılda ziyaretçi sayımız çok ciddi şekilde yükseldi. 2014’ü aylık ortalama 700 bin ziyaretçi ile kapattık. Yakalanan başarıda en büyük etken hayata geçirdiğimiz sosyal yaşam alanları. Marka karması elbette önemli ama içinde bulunduğunuz rekabet ortamından sıyrılmak istiyorsanız ziyaretçiye sunduğunuz sosyalleşme alternatifleri çok değerli. Biz geçtiğimiz yıl da bunu gerçekleştirdik ve meyvelerini topladık. 2015’te de aynı yolda yürüyeceğiz; eğlence ve sosyal yaşam alanlarına yatırım devam edecek.”

Bülent Kural, 2014’te Trump Cadde’yi ve çocuklar için KidzMondo’yu hayata geçirdiklerini, belirterek şöyle konuştu: “6 milyon dolar yatırıma sahip Trump Cadde’nin üzerini 1 milyon dolarlık ek yatırımla kapattık. 10 milyon dolar yatırımla açılan çocuk şehri KidzMondo da çok önemli.”

İNDİRİMİN İNDİRİMİ CİROLARI 3'E KATLADI

2014 senesinde gerçekleştirdikleri kampanyalar ve etkinliklerle de ziyaretçilerle sağlam bir bağ kurmayı başardıklarını kaydeden Kural, “Mesela belirli dönemlerde gerçekleştirdiğimiz 'indirimin indirimi' kampanyaları ile direkt ziyaretçilerimizin bütçesine katkı sağladık, mağazalardaki indirim oranlarının üzerine ekstra yüzde 20 Trump indirimi yaptık. Belirlediğimiz beş kategoride başarı sağlayan markalarımızın çalışanlarına altın armağan ettik. Geçtiğimiz sene 60 bin TL'ye yakın değerde altın dağıttık. Kampanyanın geçerli olduğu günlerde mağazaların ciroları yüzde 300'e varan oranlarda artış gösterdi. 2015'te de bu özel gün kampanyaları devam edecek” söyledi.