Euro
15.1219
-0.80%
Dolar
13.3385
-0.64%
Altın
790.0170
-0.72%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
574.666
0.48%
7ºC
İstanbul
Çok bulutlu 7 C
  Bağdat Caddesi’nde mağazalar kapanıyor

  Bağdat Caddesi’nde mağazalar kapanıyor

  Kentsel dönüşümün devam ettiği Bağdat Caddesi’nde yüksek kiralar ünlü markalara mağaza kapattırıyor.
  • 19.04.2016 - 09:53

  cadde

  Kentsel dönüşümün en yoğun yaşandığı bölgelerden olan Bağdat Caddesi’nde yüksek kiralar markalara mağaza kapattırıyor. Dönüşüm yüzünden bir yandan yer bulmak iyice zorlaştı. Yer bulanlar da çok yüksek kiralar ödemek zorunda kalıyor. Zira caddede konumuna göre 100 metrekarelik bir dükkan için aylık 20-50 bin doları gözden çıkarmak gerekiyor.

  "CADDE TRENDİ GERİ DÖNDÜ"

  Sektör temsilcileri, kentsel dönüşüm ve yüksek kiraların Bağdat Caddesi’ndeki markaları sıkıntıya soktuğunu anlattı. Vatan'ın haberine göre; sektör temsilcileri, şu değerlendirmeyi yaptılar: “Son birkaç yılda cadde trendi geri döndü. Ciddi hava paralarıyla dükkanlar değişti. Caddelerde dükkanların metrekare fiyatı AVM’lerdeki metrekare fiyatını ikiye üçe katladı. Ancak artık yüksek kiralar insanları bezdiriyor. Bir tekstilci aylık 150 bin dolar kiraya anlaştı ama bir sene bile kalamadı orada. Ayda 150 bin dolar vermek için 1.5 milyon dolarlık iş yapmak gerekiyor. Mevcut konjontürde çok zor. Kentsel dönüşüm yüzünden caddeye çıkan sokaklar kapanıyor, dolayısıyla ziyaretçi sayısında düşüş yaşanıyor. Caddedeki insan trafiğe eskisi gibi yoğun değil. Bununla baş edemeyen markalar da mağaza kapatma yoluna gidiyor.”

  ÜNLÜ MARKALAR BİNA ALIYOR

  Perakende sektöründe en iyi ciro ve ziyaretçi sayısına bakıldığında İstiklal Caddesi ilk sırada. İstiklal’den sonra Bağdat Caddesi ve Ümraniye’deki Alemdağ Caddesi geliyor. Ciroda üçüncü sırada olan Bağdat Caddesi’nde binalar çok eski olduğu için markalar satın alma yapıp konseptlerine uygun hale getiriyor.


  Görüş Bildir