Dolar
6.7273
-1.2042%
Euro
7.3867
-0.5131%
Altın
1712.3
-0.9567%
Borsa
103024.34
0.3657%
G. Altın
371.303
-1.9053%
Bitcoin
59126.96
-3.4282%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 18 C
  Bahçenizi Japon tasarımıyla renklendirin

  Bahçenizi Japon tasarımıyla renklendirin

  Sahip olduğunuz bahçeyi büyüleyici bir Japon bahçesine çevirmek istiyorsanız işe ne tür bir bahçe istediğinize karar vermekle başlayın.
  • 23.05.2015 - 13:21

  Bahçenizi Japon tasarımıyla renklendirin

  Japon bahçeleri büyüleyici görünüme sahiptir ve genellikle bahçe içerisinde veya mekan içerisinde ufak bir alanda büyük zevkler yaratan minyatür bahçeler gibi görünürler. Japon bahçelerinde bir kaç stil mevcuttur zen bahçesi, beyaz kum yoğunlukta bahçe ve meditasyon bahçeleridir. Japon bahçeleri basit rustik tasarımlar sahiptir daha çok misafirperver görünüme sahiptirler

  Elbette herhangi bir bahçeyi, bir Japon bahçesine dönüştürmek epey zahmetli olacaktır. Ancak bu bahçelerin belli başlı özelliklerini öğrendikten sonra kendi bahçenizde uygulamak isteyeceğiniz bazı ipuçları yakalayabilirsiniz. Gelelim bu özelliklerin neler olduğuna.

  DENGE VE SİMETRİYİ ZITLIKLARLA HARMANLAYIN

  Rengi aynı olan bitkilerin farklı boylarda olması, boyu ve rengi aynı objelerin formlarının uyuşmaması gibi. Karşılıklı aynı cins iki kayanın biri büyük diğeri ise küçük. Kırmızı yapraklı bitkiler simetrik olarak yerleştirilmiş ancak biri uzun karşısındaki kısa.

  JAPON BAHÇESİ DOĞANIN YANSIMASIDIR

  Bulunduğunuz çevrede bulunan ağaçları, bitkileri kullanın. Bahçeniz düz ise yapay tepeler oluşturmaya çalışmayın.

  BAHÇENİN SINIRLARINI BELİRLEYİN

  Japon bahçeleri doğanın bir kopyası olduğundan bu alanı çitlerle çevrelemek ve bahçeyi ayırmak önemlidir. Burada dikkat edilecek nokta çitlerin yasak duygusu yaratmaması ve engel gibi görünmemesidir. Çitler çevreledikleri bahçe ile bir bütün olabilmelidir. Bunun için çitlerin bitkilerle sarılması ya da bahçeye uyumlu renkte boyanması çözüm olabilir.

  Tam tersi bir yaklaşımla çitin bir bölümüne dikkat çekilerek, bahçenin arka fonundaki bir dağ manzarasına ya da komşunun bahçesindeki ağaca vurgu yapılablir. Bu şekilde uzaktaki bir manzarayı da bahçenize katmış olursunuz. Ahşap çitler Japon temalı bahçeler için idealdir. Bahçe kapısının dışarıya tümüyle kapalı olmasındansa, dış dünyayı da gösterecek şekilde örneğin parmaklıklı bir kapı olması tercih edilir.

  NE TÜR BİR BAHÇE İSTEDİĞİNİZE KARAR VERİN

  Bazı Japon bahçeleri gezinti için düzenlenmiştir. Kıvrılan bir yol çizen taşlar bahçenin içinde bilinmeyen bir yöne doğru uzayıp gider gibi düzenlenir. Bazı Japon bahçeleri ise avlu bahçeleridir. Yine ana öğeler çakıl taşları, odak noktası bir ağaç ve su yer alır. Diğer düzenlemeden farklı olarak oturma grubu göze çarpar. Ancak her halükarda Japon bahçeleri zihni de dinginleştirmeyi amaçlar

  HER MEVSİMİ DİKKATE ALIN

  Japon bahçelerinde mevsimin değişeceği önceden hesaplanmıştır. Mevsim döndükçe bahçe farklı renklere bürünecek, yeni bir manzara ortaya çıkacak şekilde planlanır. Örneğin yazın ardından bahçeniz çırılçıplak kalmamalı, sonbaharın güzelliklerini yansıtacak bitkilere yer verilmiş olmalıdır.

  Görüş Bildir