Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
496.601
1.60%
12ºC
İstanbul
Bulutlu 12 C
  Bahçeşehir'deki dev projeler konut fiyatlarını artırdı

  Bahçeşehir'deki dev projeler konut fiyatlarını artırdı

  Bahçeşehir'de konut fiyatları son iki yılda yüzde 19 arttı.
  • 05.12.2015 - 11:33

  Bahçeşehir deki dev projeler konut fiyatlarını artırdı #1

  Bahçeşehir, Türkiye'nin ilk uydu kenti olarak, 1994 yılında, 4 milyon 703 bin metrekarelik bir alanda, 15 bin 400 konutun oluşturduğu, kişi başına 12 metrekare yeşil alanın düştüğü, bir yerleşim alanı olarak kuruldu. TEM yolu ile kente kolay ulaşılabilen bir yerleşim alanı olarak planlanan bölge, zaman içinde yoğun talep nedeniyle planlananın iki katı büyüyerek trafik sorununun arttığı bir yer haline geldi. Markalı konut projelerinin birbiri ardına yükseldiği bölgede 19 yeni proje daha hayata geçiyor.

  FİYATLAR İKİ YILDA YÜZDE 19 ARTTI

  Bahçeşehir-Ispartakule Bölgesi'ndeki konut projelerinde daire metrekare birim fiyatları 2 bin 900 lira ile 7 bin 500 lira aralığında değişiyor. Bölgede son iki yılda konut fiyatlarında yüzde 19'luk artış yaşandı. Bahçeşehir'deki projeler orta ve üst gelir grubuna, Ispartakule bölgesindeki projeler ise daha çok orta gelir grubuna yönelik projelerden oluşuyor.

  AVRUPA YAKASI'NIN KAVACIK'I OLACAK

  TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, proje arzının yoğun olduğu bölgenin üçüncü köprü güzergahında olması nedeniyle fiyatlarını koruyacağını söylüyor. Bölgede yoğun arz nedeniyle fiyatların kısa vadede yüksek bir artış seyri izlemesini beklemediklerini belirten Maya, "Bölge, ulaşılabilir keyifli bir yaşam sunmasıyla, eğitimli belirli bir kesime hitap ediyor. Ulaşım projelerinin hayata geçmesiyle birlikte 3-5 yıllık süreçte fiyatlarda artış yaşanacaktır. Üçüncü Köprü ile Ispartakule-Bahçeşehir bölgesi Avrupa Yakası'nın Kavacık'ı olacak" diyor.

  İSTANBUL'A YENİ ŞEHİR

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde geliştirilen İstanbul'a İki Yeni Şehir projesinin Avrupa Yakası'ndaki ayağı olan Ispartakule-Kayaşehir aksının bir kısmı bölgede yer alıyor. Bu nedenle de arsa stokunun bol olduğu bölgede birbiri ardına yeni konut projeleri yükseliyor. Gelecek dönemde de varolan arazilerde yeni projeler üretilmesi ve bölgede toplamda 2 milyon nüfuslu bir kent kurulması planlanıyor.

  ULAŞIM PROJELERİ ŞANS YARATIYOR

  Bahçeşehir'in 2005 yılından itibaren Ispartakule bölgesi ile beraber ikinci büyük yapılaşma sürecine girdiğini söyleyen Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, "Trafik sorunu yaşanan bölge 2019 yılında Mahmutbey-Halkalı-Bahçeşehir metro hattının faaliyete geçmesiyle rahatlayacaktır. Üçüncü Havalimanı, Üçüncü Köprü ve Avrasya Tüp Geçidi gibi altyapı projelerine yakın konumu ile de şanslı" diyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir