Euro
9.9816
0.02%
Dolar
8.4021
-0.03%
Altın
489.2
0.03%
Borsa
1.409
0.65%
Bitcoin
324.207
-2.11%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Bakan Avcı Eskişehir'de açık hava müzesi inşaatını gezdi

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı inşaatını yerinde inceledi.
  • İHA
  • 24.05.2015 - 09:15
  Bakan Avcı Eskişehir'de açık hava müzesi inşaatını gezdi

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı’nda bulunan ve Türk dünyası ülkelerinde bulunan önemli eserlerin minyatürlerinin yer alacağı alandaki çalışmaları inceledi.

  Bakan Avcı Eskişehir de açık hava müzesi inşaatını gezdi #1

  TÜRK KÜLTÜRÜNÜN YAYILDIĞI ALANLARDAN ÖRNEKLER SERGİLENDİ

  Bakan Avcı, Türk Dünyası Bilim ve Sanat Merkezi inşaatının önünde yer alan ve Türk dünyası ülkelerinde bulunan tarihi eserlerin birer minyatürlerinin yer aldığı 30 esere ev sahipliği yapan açık hava müzesinin inşaat çalışmalarını inceledi.

  Çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Bakan Avcı, alanla ilgili olarak yaptığı açıklamada, eserler içerisinde Türk kültürünün yayıldığı alanlardan örneklerin sergilendiğini belirtti.

  Bakan Avcı Eskişehir de açık hava müzesi inşaatını gezdi #2

  ŞİMDİLİK 30 YAPI VAR

  Bakan Avcı, “Bu içinde bulunduğumuz alan, bizim Eskişehir’de 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri bağlamında en güzel yaptığımız işlerden biri. Arkada da bilim, sanat merkezi var. İçeride çok yoğun bir çalışma var. Orada Türk bilim tarihinin çok güzel örnekleri bulunuyor. Çocukların kendi geçmişleri ile övünebilecekleri, özgüven kazanabilecekleri bir zemin hazırlanıyor. Burada da Türk coğrafyasının çok farklı köşelerinden büyük medeniyet eserlerinin sergilendiği alan olacak. Şimdilik 30 yapı var. Arnavutluk’tan Moğolistan’a kadar, Orhun Anıtları, Türkiye’den de örnekler var. Hindistan’dan Türk kültürünün yayıldığı alanlardan örnekler yer alıyor. Öncelikle öğrencilerimizin ve tüm halkımızın hizmetine sunulacak” dedi.

  Bakan Avcı Eskişehir de açık hava müzesi inşaatını gezdi #3

  EN GÜZEL ÖRNEKLERİNDEN BİRİ OLACAK

  Alandaki eserlerin öğrenciler için tarih ve coğrafya derslerinde görülen eserlerin somut örnekleri oluşturması açısından önemine değinen Bakan Avcı, “Burası sadece Eskişehirliler için değil, aynı zamanda Eskişehir’e gelen yerli ve yabancı turistler için de çok önemli bir ziyaret mahalli olacak. Burayı görmeden gidemeyecekler. Buraya gelenler de tarihi Türk coğrafyasının en güzel örneklerini görmüş olacaklar."

  Bakan Avcı Eskişehir de açık hava müzesi inşaatını gezdi #4

  TARİHİ AÇIK HAVA MÜZESİ GİBİ OLACAK

  Avcı sözlerine şöyle devam etti, "Bu özellikle öğrencilerimiz için canlı bir tarihi açık hava müzesi gibi olacak. Çocuklar tarih ve coğrafya derslerinde okudukları şeylerin somut karşılıklarını görecekler. Burası turizm alanı değil, aynı zamanda çok güzel bir eğitim alanı.” Bakan Avcı, eserlerin bulunduğu alana verilecek adın ise öğrenciler arasında düzenlenecek bir yarışma ile belirleneceğini sözlerine ekledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir