Euro
10.0382
0.59%
Dolar
8.476
0.85%
Altın
493.73
0.96%
Borsa
1.414
0.35%
Bitcoin
333.288
3.94%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 29 C

  Bakan Güllüce Bağcılar'daki tesisin açılışına katıldı

  Bakan İdris Güllüce, Bağcılar'da nitelikli atıkların tekrar ekonomiye kazanmasına katkı sağlayacak tesisin açılışını gerçekleştirdi.
  • İHA
  • 14.05.2015 - 08:59
  Bakan Güllüce Bağcılar'daki tesisin açılışına katıldı

  Bağcılar İSTOÇ'ta inşaatı tamamlanan Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi ile Zemin ve Beton Laboratuvarı'nı hizmete açan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, yine Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında gerçekleştirilen Bağcılar Güneşli Mahallesi'ndeki 85 daireli 3 bloğun davullu zurnalı yıkım törenine katıldı.

  Programın açılışında bir konuşma yapan Bakan Güllüce, ülkemizde İnsanlık değerlerinin tüketilmediğini ve dünyaya zarar verici faaliyetlerde bulunulmadığını belirtti. Hızla kalkınmanın yollarını aradıkların ifade eden Güllüce, 230 katrilyon liralık ÇED raporu hazırladıklarını da vurgulayarak, bunun da 230 katrilyon liralık yatırım ve milyonlarca insanın istihdamı anlamına geldiğini anlattı.

  Bakan Güllüce Bağcılar daki tesisin açılışına katıldı #1

  HIZLA KALKINAN TÜRKİYE VAR

  Ülkemizde çevreyi koruyarak kalkınmanın örneklerinin sergilendiğini de vurgulayan Güllüce, inşa edilen Boğaz Köprüsü'nde ülkemizin mimar, mühendis ve müteahhitlerinin katkısının olduğunu ifade etti. Yeni tesisin önemine de dikkat çeken Güllüce, inşaat sektöründe ülkemizin dünya ikincisi olduğunu kaydetti.

  Güllüce, “Şimdi artık en modern piyade tüfeğini yapan ve yerli harp sanayisini oluşturmuş hızla kalkınan bir Türkiye var” diye konuştu. Hizmete açılan tesisi öven Güllüce, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu tesis çok bilgi ve gayret isteyen aynı frekansta olması gereken kabiliyet istiyor.”

  Bakan Güllüce Bağcılar daki tesisin açılışına katıldı #2

  ATIKLAR GERİ DÖNÜŞÜMLE EKONOMİYE KAZANDIRILACAK

  Bağcılar'ın 755 bin nüfusuyla İstanbul'un en kalabalık ilçesi olduğunu hatırlatan Başkan Çağırıcı da çevre bilincini geliştirmek için çalıştıklarını anlattı. Çağırıcı, “Tesisimiz, çevremizi koruma fonksiyonunun yanı sıra nitelikli atıkların tekrar ekonomiye kazandırılmasına da katkı sağlayacak. 1.400 metrekarelik toplam kullanım alanına sahip tesisimizde; 60 çalışan, 13 ambalaj atığı toplama aracıyla aylık; 2.000 ton kağıt, 400 ton pet, 200 ton naylon, 100 ton metal, 300 ton cam ayıklanacak. Yani aylık toplam 3.000 ton ambalaj atığının ayrıştırılarak geri dönüşüme kazandırılması hedeflenmektedir.” diye konuştu.

  Bakan Güllüce Bağcılar daki tesisin açılışına katıldı #3

  34 BİN AĞAÇ KESİLMEKTEN KURTARILACAK

  Atıkların, artık çöp dağları oluşturmayacağını da kaydeden Çağırıcı, şöyle konuştu, “Çöp depo sahalarının yükü hafifleyecek, ömrü uzayacak, günlük çöp miktarı azalacak. İlçemizde yaklaşık olarak günlük 700 ton civarında çöp toplanmaktadır. Atıklar cam, plastik, metal, kağıt gibi geri dönüşümde kullanılabilecek şekilde ayrıştırılıyor. Evsel atıkları da ayrı olarak topluyoruz. Bu konuda broşürlerle hemşehrilerimizi bilinçlendirdik.”

  Bakan Güllüce Bağcılar daki tesisin açılışına katıldı #4

  390 TON HAMMADDE TASARRUFU

  Bu sayede kağıt geri dönüşümü ile 34 bin ağacın kesilmekten kurtarılacağını da anlatan Çağırıcı, plastik atıkların geri dönüşümü ile 8400 megawatt enerji kazanılacağını ve metal atıkların geri dönüşümü ile 390 ton hammadde tasarrufu sağlanacağını sözlerine ekledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir