Euro
9.7032
-0.14%
Dolar
8.1546
0.27%
Altın
457.35
-0.42%
Borsa
1.417
0%
Bitcoin
489.098
-1.29%
4ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 4 C

  Bakan Şimşek gayrimenkul sektörünü örnek gösterdi

  Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gayrimenkul sektörünü örnek göstererek ekonomi beklentisini dile getirdi.
  • 09.12.2015 - 10:09
  Bakan Şimşek gayrimenkul sektörünü örnek gösterdi

  Bakan Şimşek gayrimenkul sektörünü örnek gösterdi #1

  Türkiye’deki portföy yönetimi sektörünün büyüklüğü 100 milyar lira eşiğini aştı. Konuyla ilgili Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) işbirliğiyle düzenlenen ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in de katıldığı konferansta sektör temsilcileri ekonomi yönetiminden beklentilerini de dile getirdiler.

  GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ ÖRNEK GÖSTERİLDİ

  Şimşek’in, sektör temsilcilerine “BES’e sırtınızı dayamayın. 2016’da bütçedeki yükü 3-3.5 milyar lirayı bulacak” sözleri bir anda ‘BES’e devlet katkısı kalkıyor’ algısı yarattı. Ancak toplantı sonrasında Şimşek, sözlerine gayrimenkul sektöründeki getirilerden örnek vererek, “Bu rakamlar yetersiz” diye açıklık getirdi.

  Başbakan Yardımcısı Şimşek, BES’e sağlanan yüzde 25’lik devlet desteğinin bütçede çok önemli bir kaleme ulaşmaya başladığına dikkat çekerek, bu desteğin 2016 yılında 3-3.5 milyar liraya ulaşacak ilave bir yük anlamına geldiğinin de altını çizdi.

  "İMAR RANTLARININ VERGİLENDİRİLMESİ ÖNEMLİ ADIMLARDAN"

  Türk bankacılık sektörünün sağlam olduğunu ancak bankacılık kredilerinin mevduata oranının yüzde 120’leri aştığına dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Şimşek, sermaye piyasalarının gelişiminin bir bütün olarak düşünülmesi gerektiğini söyledi. Şimşek, “Vergilendirme sistemini değiştireceğiz. Bu portföy yönetim şirketleri çerçevesinde kaynak yönetimi potansiyelini artıracak. Başta gayrimenkul olmak üzere belli alanlarda büyük imtiyazlar, istisnalar var. Bunun düzeltilmesiyle birlikte kaynaklar profesyonel bir çerçeve içerisinde sermaye piyasalarında yönetilecek ve bu kaynaklar yatırımlara dönüşecek” dedi.

  Şimşek ayrıca, Türkiye’deki hanehalkının varlıklarının önemli bir kısmının arzuladıkları kanallarda yönetilmediğini veya verimli alanlarda bulunmadığını kaydederek, “O nedenle önümüzdeki dönemde imar rantlarının vergilendirilmesi, şehir rantlarının vergilendirilmesi çok çok önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda da bir reform hem gelir vergisi reformu çerçevesinde hem de şeffaflık ve yolsuzlukla mücadele çerçevesinde atacağımız adımlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor” değerlendirmesinde bulundu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir