Petrol
94.22
-0.93%
Euro
18.2477
-0.03%
Dolar
17.9548
-0.02%
Altın
1.028
0.09%
Borsa
2857
0.00%
Bitcoin
434.057
-2.75%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  Bakanlıktan aidat ve dosya masrafı yalanına ceza

  “Banka kredisi için ödediğiniz dosya masrafınızı geri alıyoruz” diyerek tüketiciyi kandıran iki danışmanlık firmasına 75 bin TL ceza kesildi.
  • 14.02.2015 - 17:11
  Bakanlıktan aidat ve dosya masrafı yalanına ceza

  fgnt

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı televizyon kanalları, internet siteleri ve SMS gibi çeşitli yollarla kredi kartı aidatı, dosya masrafı gibi masrafları geri alacaklarını iddia ederek vatandaşı kandıran firmalara karşı inceleme başlattı.

  Mevzuata aykırı olarak yapıldığı belirlenen bu tanıtımlarda tüketiciye paralarını geri alacakları garantisi sunulduğu, yasal olarak sadece avukatlara ait olan hukuki evrak düzenleme yetkisinin kullanılarak, tahsil edilen kredi kartı aidatı, tüketici kredilerinden alınan dosya masrafları ve diğer masrafların geri alınabileceğine ilişkin profesyonel hizmet sunulduğunun iddia edildiği belirlendi.

  69 FİRMAYA DAHA CEZA UYGULANACAK

  Çalışma sonunda Reklam Kurulu, İstanbul'da söz konusu tanıtım uygulamalarında bulunduğu tespit edilen 2 firma hakkında toplam 75 bin TL idari para cezası ve anılan reklamların durdurulması cezası uyguladı. Ayrıca vatandaşlar tarafından bakanlığa yapılan şikayetler ve bakanlık denetimleri sonrasında 69 firmanın daha bu tür yollarla vatandaşlara ulaşmaya çalıştığı tespit edildi. “Danışmanlık ücreti” altında vatandaşlardan usulsüz para toplayan bu firmalara ilişkin Reklam Kurulu değerlendirilmesi tamamlanır tamamlanmaz bu firmalara da cezai yaptırım uygulanacağı belirtiliyor.

  KİŞİSEL VERİLERİ TOPLUYORLAR

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Reklam Kurulu tarafından incelemeye alınan söz konusu tanıtımlarda tüketicilerin çeşitli danışma hatlarına yönlendirildiği ya da bu hatlardan arandığı tespit edilmiş olup, yapılan görüşmelerde kişisel verilerin talep edildiği görülmüştür” diyerek tüketiciye ait kişisel verilerin amacı dışında kullanıldığını söylemişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir