Petrol
111.02
0.94%
Euro
16.8734
0.43%
Dolar
15.8252
-0.30%
Altın
947.55
0.53%
Borsa
2355
-0.74%
Bitcoin
484.531
0.51%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C

  Bartın'daki tarihi evler turizme kazandırılıyor

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verdiği destekle Bartın'daki tarihi evler turistlerin ziyaretine açılacak.
  • 13.03.2016 - 15:40
  Bartın'daki tarihi evler turizme kazandırılıyor

  Bartın daki tarihi evler turizme kazandırılıyor #1

  Bartın'da koruma altına alınan tarihi evler, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verdiği destek ve ev sahiplerinin de katkısıyla turizme kazandırılıyor.

  Evlerin inşası için yapı malzemesi olarak meşe, gürgen ve çam ağaçları kullanılmış, tavan süslemeleri için ise bitkisel desenler, çiçek ve hayvan figürlerinin yer aldığı motifleri yansıtan yüzlerce yıllık tarihi evlerin, turistlerin ziyaretine açılmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

  TANITIM ÇALIŞMALARINA AĞIRLIK VERİLECEK

  Karabük'ün Safranbolu ilçesindeki evler mimarisiyle dikkat çekiyor. Tarihi evlerin, turizmden daha fazla pay alması için tanıtım çalışmalarına ağırlık verilmesi planlanıyor.

  İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun konuyla ilgili bir açıklama yaparak, "Bartın evleri, kendine özgü mimarisiyle görülmeye değer özellik taşımaktadır. Tarihi ve kültürel değerleri korumak da bizim en önemli görevimizdir. Bizim kültürel mirasımız olan bu evleri koruyup gelecek nesillere en güzel şekilde intikal ettirmemiz ve turizme de kazandırmamız lazım" dedi.

  Bartın daki tarihi evler turizme kazandırılıyor #2

  TOKİ DESTEĞİ SÜRÜYOR

  Dursun ayrıca, "Karabük Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan izin alınmadan hiçbir fiziksel müdahale yapılamayan bu evler, 2005'de bakanlığımızın başlattığı uygulama yardımı kapsamında karşılıksız kaynak sağlamasıyla hayat buluyor. 'Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımı' doğrultusunda önemli yardımlar yapıldı. Kentimizde 50'ye yakın tarihi ev yeniden ayağa kaldırıldı ve birçoğu konak, pansiyon ve restoran olarak turizme hizmet vermeye başladı. Her yıl binlerce turistin geldiği konaklarıyla ünlü Safranbolu ilçesine olan coğrafi yakınlığımızı fırsata çevirmek istiyoruz. Bundan sonra da hem proje, hem restorasyon yardımı yapmaya devam edeceğiz. Tabi gerek TOKİ, gerek Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, gerekse bakanlığımız tarafından sağlanan desteklerle özellikle konak şeklinde turizme kazandırılan evler, diğerler yıkılma tehlikesiyle yaşayan evler için de örnek teşkil ediyor."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir