Petrol
97.93
1.32%
Euro
18.3931
0.52%
Dolar
17.9508
0.01%
Altın
1.037
0.61%
Borsa
2776
0.00%
Bitcoin
420.216
-2.80%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Beşiktaş halkı yerinde dönüşümde ısrarlı

  Kentsel dönüşüm projeleri Beşiktaş'ın gündeminde. Beşiktaş halkı da ısrarla yerinde dönüşüm istiyor.
  • 04.02.2015 - 15:47
  Beşiktaş halkı yerinde dönüşümde ısrarlı

  Beşiktaş halkı yerinde dönüşümde ısrarlı #1

  Beşiktaş’taki kentsel dönüşüme ilişkin paylaşılan ilk taslakta meydan tamamen trafiğe kapatılıyor, trafik yer altına alınıyor, otobüs durakları kaldırılıyordu. Yayalaştırma kapsamında Ihlamurdere Caddesi de araç trafiğine kapatılıyor, Beşiktaş Evlendirme Dairesi’nin bulunduğu alana Ihlamur Meydan Projesi’yle bin araç kapasiteli otopark yapılıyordu.

  1-2 SENEDE GERÇEKLEŞEBİLECEK BİR SÜREÇ DEĞİL

  Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar paylaşılan ilk görsellerin taslak proje olduğuna dikkat çekerek “Ortada bitmiş bir proje yok. İnsanları yerinde, semti semt kültürünü koruyacak bir dönüşüm planlıyoruz. Mevcut yapı stoku iyileştirilecek. Kentsel tasarımı öne çıkaran birtakım uygulamalar hedefliyoruz. Bu öyle 1, 2 senede hatta 5 senede gerçekleşebilecek bir süreç değil” dedi.

  Beşiktaş’ın deprem riski olduğunu da belirten Hazinedar, “Yapı stokunun kötülüğü büyük bir tehdit. Başta ilk dokunmak istediğimiz Ihlamur, Sinanpaşa Türkali mahalleleri. Ortaköy ve Mecidiye mahalleleri de riskli” ifadesini kullandı.

  Hazinedar süreçle ilgili şöyle konuştu: “Semt insanının semtte kalması için inşaat paylarının, müteahhit payının oluşması gerekiyor. Metrekarelerin azalmaması gerekiyor. Zaten 90, 110 metrekare arasındadır çoğunluğu. Sadece 1 katlık artış bize yetiyor, en fazla bunu isteriz. Ada bazlı kentsel dönüşüm istiyoruz. Bir binanın tekrar yıkılıp yeniden yapılması kentsel dönüşüm değildir.”

  TRAMVAY YOK

  Hazinedar, insanlara yaşam alanı açmak istediklerini belirterek, “Beşiktaş gibi yapılaşmış bir ilçede aktif yeşil alan ekleyeceğiz. Bunun için de şu an çalışıyoruz. Ortaköy Kültür Vadisi 240 bin metrekare. Projesi yürüyor yarışma açmaya karar verdik. Halka da soracağız” dedi.

  Ihlamurdere Caddesi’nin yayalaştırılmasını halkın desteklediğinin söyleyen Hazinedar, “Ihlamur’u yayalaştıracağız. Ihlamurdere Caddesi’nde tramvay da yok. Projede hiç yer almadı. Yayalaştırma 3, 4 sene sürecek. Yayalaştırma projesi Şair Nedim Caddesi’yle birlikte, Abbasağa, Cihannuma, Sinanpaşa, Türkali, Vişnezade ve Muradiye mahallelerini etkiliyor” dedi.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle Beşiktaş meydan projesi konusunda daha anlaşma sağlamadıklarını belirten Hazinedar, “Bizim projemizde mevcut yeşil stoku 2 kat artıyor. Meydan açık olur, meydanda aşırı yeşil olmaz. Mevcut yapı stokunu Beşiktaş’ta koruyacağız. Üstüne de koyacağız, bir de meydan olacak. İnsanlar bir uçtan bir uca kendini görebilmeli” açıklaması yaptı.

  ELEŞTİRİLERE MEMNUN OLDUK

  Hazinedar, taslak proje görsellerinin paylaşılmasının ardından gelen eleştirilerden, tepkilerden ve önerilerden memnun olduklarını belirtti. Hazinedar, “Herkesin bu hassasiyeti göstermesinden memnunum. Daha teknik çalışmalar yapılacak. Halka, odalara, mimarlar odasına sorulacak. Odalarda dönüşüm projelerini anlatıp alternatif projelerini isteyeceğim. Halkın desteğini yaptığımız anketlerde görüyoruz. Talep var ama uygulama detaylarını birlikte konuşacağız” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir