Petrol
98.06
-1.55%
Euro
18.4151
-0.63%
Dolar
17.9309
-0.04%
Altın
1.039
0.61%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
435.280
0.10%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  Beton binalar kümbet evlere dönüşecek

  Dünyanın ilk İslam üniversitesi kalıntılarının da bulunduğu tarihi Harran ilçesinde, sit alanındaki beton yapıların yerine kümbet evler yapılacak.
  • AA
  • 24.02.2015 - 13:36
  Beton binalar kümbet evlere dönüşecek

  gretgvrt

  Harran Belediyesi ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), sit alanının betondan temizlenmesi için ortak proje hazırladı. Bu kapsamda sit alanı dışına yapılacak toplu konutla kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi hedefleniyor. Tarihi alandaki 13 beton yapıyı yıkan belediye bunların yerine topraktan kümbet ev yapacak.

  'BETONLAŞMANIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ÇABALIYORUZ'

  Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kaçak yapı ve betonlaşmanın önüne geçmek için büyük çaba harcadıklarını söyledi. Kültür şehri Harran'ın birinci derece sit alanı içerisinde yer aldığını vurgulayan Özyavuz, ilçedeki 6 mahalleden 4'ünün ise imar dışı olduğunu kaydetti.

  Kaçak yapılarla ilgili yasal sürecin devam ettiğini anlatan Özyavuz, şöyle konuştu:

  "Yıkılmasına karar verilenlerin gereğini yapıyoruz. Şu ana kadar sahipleriyle anlaştığımız 13 binayı yıktık ve molozlarını da temizledik. Diğer 100 beton yapıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 4 mahallemiz sit alanı içerisinde yer alıyor. Çalışmaların hızlı yürümesi için ilgili kurumlarla görüşüyoruz. TOKİ'nin yapacağı binaların hazır hale getirilmesiyle alanın büyük bölümünü temizlemiş olacağız. Yıkılan binaların yerine de kümbet ve kültür evleri yapacağız."

  KÜMBET EVLER YAPIMINDA İKİ USTADAN DESTEK ALINACAK

  Özyavuz, sit alanını betondan arındırmayı amaçladıklarını dile getirdi. Tarihi alanın aslına uygun kafe ve otel olarak değerlendirilebileceğini anlatan Özyavuz, "Bunu yaparken de tarihi dokunun bozulmasına asla müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu. Özyavuz, kümbet evler için de halen bu işi yapabilen 2 ustadan destek alacaklarını sözlerine ekledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir