Euro
15.348
0.50%
Dolar
13.5445
0.54%
Altın
799.8
0.78%
Borsa
191
-5.02%
Bitcoin
489.773
0.14%
2ºC
İstanbul
Kar 2 C

  Beton sektörü kentsel dönüşümle hareketlenecek

  Türkiye hazır beton ve çimento sektörü, 2012 yılında başlatılan kentsel dönüşüm projeleriyle önümüzdeki 10 yılı hareketli geçirecek.
  • 18.08.2015 - 15:48
  Beton sektörü kentsel dönüşümle hareketlenecek

  Beton sektörü kentsel dönüşümle hareketlenecek #1

  Türkiye'deki kamu kaynaklı projelere göre şekillenen hazır beton ve çimento sektörü, 2012 yılında başlatılan kentsel dönüşüm projeleriyle önümüzdeki 10 yılın hareketli geçeceği öngörüsünde bulunuyor. Kentsel dönüşüm projeleri için 10 yılda, yaklaşık 600 milyar lira harcanacağını tahmin eden sektör oyuncuları, bu süreçte hazır beton kullanımında Türkiye'nin başlıca ülkelerden biri olacağını ileri sürüyor. Sektörün kamu ayağında ise üçüncü havaalanı inşaatı, üçüncü köprü, Avrasya Tüneli, İstanbul-İzmir Otoyolu gibi büyük projeler bulunuyor.

  KGS UYGULANAN DENETİM SİSTEMİ ESAS ALINMALI

  Uzmanlar, 7 milyon konutun yenileneceği kentsel dönüşüm uygulamalarında kalitesiz beton kullanımının önüne geçilmesi gerektiğini belirterek, yeni yapılarda Kalite Güvence Sistemi (KGS) belgeli beton kullanımının önemine işaret ediyor. Söz konusu sistemin; Türkiye'deki yapı stokunun uzun ömürlü, ekonomik ve depreme dayanıklı olmasına katkı sağlayacağını savunan uzmanlar, KGS'nin uyguladığı denetim sisteminin esas alınması gerektiğini ifade ediyor.

  BÜYÜME HIZI GERİLİYOR

  Türkiye Hazır Beton Birliği'nden edinilen bilgilere göre, son beş yılda hem hazır beton hem de inşaat büyüme oranlarında azalma görüldü. 2010'da yüzde 19.9'u bulan hazır beton sektörünün büyüme oram, 2014'te yüzde 4.9'a kadar gerüerken, inşaat sektöründe de 2010'da yüzde 18.3'ü bulan' sektör büyümesi geçen yıl yüzde 2.2 seviyesinde kaldı.

  TÜRKİYE EN BÜYÜK ÜÇÜNCÜ HAZIR BETON ÜRETİCİSİ

  Türkiye'de yıllara göre hacim artışı görülen hazır beton üretimi, geçen yıl 107 milyon metreküpe ulaştı. Sektör, bu yıl ise yaklaşık yüzde 3 büyüme bekliyor. Türkiye'nin beton üretiminde Avrupa liderliğini 2009'dan itibaren koruduğunu ileten yetkililer, küresel ölçekte ise Çin ve ABD'nin ardından üçüncü en büyük hazır beton üreticisi konumunda yer aldığına dikkat çekiyor. Türkiye'de şehirleşmeye bağlı artış gösteren hazır beton talebinin, konut kredilerinin düşmesi ve yabancı ilgisinin devamı ile bir süre daha devam edeceği tahmin ediliyor.

  Sektörün son üç ayda yüzde 5.8 büyüdüğünü kaydeden yetkililer, yaklaşık 20 yıl bu seviyelerde üretimin devam etmesinin ardından, nüfus artış hızının düşmesi, kırsaldan kente göçün azalması ile pazarın daralacağını ileri sürüyor.


  Görüş Bildir