Dolar
6.8097
-0.0044%
Euro
7.5824
0.1823%
Altın
1738.04
-0.0931%
Borsa
107266.19
0%
G. Altın
380.529
-0.1057%
Bitcoin
68685.13
4.9142%
12ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 12 C

  Birikimi olan gayrimenkule yatırım yapıyor

  Birikimi olanlar, dolar fiyatının hızlı tırmanışı karşısında, birikimlerini konuta yöneltti.
  • 13.10.2015 - 08:18

  Birikimi olan gayrimenkule yatırım yapıyor

  konut

  Merkez Bankası konut fiyatlarındaki genel artışı ve yeni konut fiyatlarındaki artışı izliyor ve artış oranlarını açıklıyor. Temmuz ayı verilerine göre, Türkiye genelinde konut fiyatları endeksinde yıllık artış yüzde 18.76 oldu. Yeni yapılan konutların fiyatlarındaki değişimi gösteren endekse göre ise, Türkiye genelinde yeni konutlarda yıllık fiyat artışı yüzde 17.30 oranında. Temmuz ayı itibariyle yıllık Tüketici Fiyatları ortalama artışı (yıllık enflasyon) yüzde 8.07 oranında. Yıllık Yurt İçi Üretici fiyatlarında ortalama artış ise yüzde 6.43 oranında. Enflasyondan arındırıldığınde konut fiyatları net artış oranının yılda yüzde 11 dolayında olduğu anlaşılıyor. Türkiye İstatistik Kurumu, inşaat maliyetlerindeki değişimi izliyor. Haziran sonu itibariyle konut inşaat maliyetlerindeki artış yüzde 8 oranında. İşçilik maliyetleri bir yılda yüzde 9.3 oranında, malzeme maliyeti yüzde 7.8 oranında arttı. Enflasyon yüzde 8, inşaat maliyetlerindeki artış yüzde 8, buna karşılık konut fiyatları yüzde 18’in üzerinde artıyor.

  TALEP FİYATLARI ARTIRIYOR

  Görülüyor ki, konut fiyatlarındaki artış maliyetlere bağlı bir artış değil. Talebe bağlı bir artış. Konut fiyatlarındaki artış şehirden şehre değişiyor. İstanbul’da genel artış yüzde 26.69 oranında. Yeni yapılan konut fiyatları yüzde 24.44 arttı. Ankara’da genel artış yüzde 11.79 oranında. Yeni yapılan konut fiyatları yüzde 14.35 arttı. İzmir’de konutlarda genel artış yüzde 17.88 iken, yeni konutlardaki fiyat artışı bir yılda yüzde 21.75 oranında. Konut fiyatlarındaki bu aşırı artışın arkasında, birikimleri olanların, tasarruf sahiplerinin çaresizliği var. Birikimi olanlar, dolar fiyatının tırmanışı ve banka faizlerinin enflasyon kaybını karşılayamaması karşısında, birikimlerini konuta yöneltti.

  EN KARLI YATIRIM KONUT

  Çok kişi oturmak veya kiralamak için değil, fiyat artışı bekleyişi ile konut satın alıyor. Konuta hücum bir yanda İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde konut inşaatlarının artmasına yol açarken, aşırı ilgi, aşırı talep, fiyatların maliyetlerin üzerinde artmasına neden oluyor. Konut fiyatlarındaki aşırı artışa rağmen talebin durmaması, fiyatlardaki artışın durmayacağı, süreceği inancına dayanıyor. Konut yapıcıları talebin devam ettiğini görüyorlar ki, yeni projelere başlayabiliyorlar. Birikimi olanlar mevcut şartlarda birikimlerini gayrimenkulde değerlendirmeye devam ediyor. Birkaç yıldır gayrimenkul piyasasındaki canlılık, devamlı fiyat artışı, gayrimenkulu elden çıkarma kolaylığı, gayrimenkul talebindeki artışın sürmesine yol açıyor.

  SANAYİ KONUTA YENİLİYOR

  Sanayide iç ve dış talebin büyüyememesi, kar marjlarının düşmesi karşısında çok sayıda sanayici, imalat sanayindeki faaliyetlerini azaltarak veya sona erdirerek konut sektöründe faaliyet göstermeye başladı. Sadece İstanbul’da değil, Anadolu’nun bir çok yerinde, gayrimenkul rantının cazibesiyle üretim tesisleri kapatıldı. Makineleri satıldı. Binaları yıkıldı. Arsalarına konut yapıldı ve yapılıyor. Bunları yapanlara “Neden fabrikanı kapatıyorsun da arsana konut dikiyorsun?” diye sual edilemez. Girişimci için önemli olan kâr maksimizasyonudur. Hangi iş karlı ise onu yapmaktır. Şimdiki şartlarda sanayi karlı değil. Konut sadece satın alana değil, yapana da kazandırıyor. İşte bu nedenle fırsatı kaçırmamak isteyen sanayiciler sanayi tesislerini kapatarak veya kapatmasalar da, sanayi konusundaki faaliyetlerini sınırlayarak gayrimenkul işine yöneldiler, yöneliyorlar.

  Görüş Bildir