Petrol
79.6
0.32%
Euro
19.5096
-0.01%
Dolar
18.6305
-0.02%
Altın
1.061
0.04%
Borsa
5000
-0.85%
Bitcoin
321.500
-0.05%
8ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 8 C
  Brexit Körfez yatırımcılarının ilgisini Türkiye'ye çekecek

  Brexit Körfez yatırımcılarının ilgisini Türkiye'ye çekecek

  Brexit referandumu ile yaşanan döviz dalgalanmalarının inşaat sektörüne olumlu yansıması bekleniyor.
  • 27.06.2016 - 09:03

  Brexit Körfez yatırımcılarının ilgisini Türkiye ye çekecek #1

  Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılıp ayrılmamayı oylayan Birleşik Krallıktan 'evet' yanlılarının çoğunluğu sağlaması dünya piyasalarını da etkiledi. Bu trendi Türk gayrimenkul sektörü de yakından izliyor.

  Sektörün önde gelen temsilcileri, Brexit referandum sonuçları sonrasında para piyasalarında büyük dalgalanmalar yaşanmasının inşaat sektörüne olumlu yansıyacağı ve yabancı yatırımların artacağı konusunda birleşti.

  KÖRFEZ SERMAYESİNİN TÜRKİYE'YE YATIRIMLARI ARTACAK

  Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, AB'deki bu belirsizliğin Türk inşaat sektörü açısından fırsatlar sunacağını belirtti. Kabadayı, "Körfez sermayesinin Türkiye'ye yatırımlarında ciddi bir artış olacak. Yabancı yatırımcılar İstanbul'u Avrupa başkentleriyle karşılaştırıyorlar ve bu karar da İstanbul'un avantajını ortaya çıkaracak" ifadelerini kullandı.

  Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, Brexit kararının ardından ilerleyen süreçte piyasanın yine kendini toparlayacağını açıkladı. Hamit Demir, "İngiltere'nin Brexit kararı kısa vadede finansal piyasalarda dalgalanmaya sebep oldu. Hatta bu süreçte Türkiye'nin Brexit kararı sonrası stratejik ve ticari bir kaybı olacağını hiç düşünmüyorum. Döviz ve altının yükselmesi de olağandır. Diğer taraftan Merkez Bankası'nın faiz indirimini Brexit kararının gölgesinde kalmıştır. Süreç biraz ilerledikten sonra MB'nin bu indiriminin olumlu etkilerini özellikle gayrimenkul sektöründe hissetmeye başlayacağız." dedi.

  "GAYRİMENKULE YATIRIM YAPMAK DAHA AKILLICA"

  Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, "Para piyasalarında döviz kaynaklı kâr eden yatırımcıların kârlarını olgunlaştırarak kazançlarını en çok kazandıran yatırım aracı gayrimenkule yatırarak daha akıllıca bir hareket yapabilirler" dedi.

  Türkiye'nin Brexit sonrası ekonomik ve stratejik bir kaybı olmayacağını hatta bunun Türk ekonomisine olumlu yansıyacağını da kaydeden Kuzu, "Bu durum yabancı yatırımcı açısından da Türkiye'de fırsat sunuyor" dedi.


  Görüş Bildir