Euro
9.4414
-0.87%
Dolar
7.9185
-1.09%
Altın
460.3
-1.06%
Borsa
1.325
0.34%
Bitcoin
151.179
-1.09%
10ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 10 C

  Bu cihaz yoksa binalara ruhsat da yok

  İnşaat projelerinde, su giderlerine yağ tutucu cihaz bulundurulması şartı aranacak.
  • 03.12.2012 - 14:54
  Bu cihaz yoksa binalara ruhsat da yok

  Bu cihaz yoksa binalara ruhsat da yok #1

  İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, artık İzmit sınırları içerisinde yeni bina yapacakların, inşaat ruhsatı alabilmeleri için projelerine mutlaka yağ tutucu sistemi koymaları gerektiğini söyledi.

  BAĞLANMIŞ HALDE VE ÇALIŞIR OLACAK

  Uygulamanın Türkiye'de bir ilk olduğunu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın da bu modeli tüm ülkeye yaymayı umduğunu belirten Doğan, en az 3 hanesi bulunan binalar ile yemek yapımı veya dağıtımı ile hayvansal gıda satışı ve üretimi yapan iş yerlerinde yağ tutucu şartı aranacağına dikkati çekti.

  Doğan, projelerinde yağ tutucu sistemi bulundurmayan iş yeri ve konut inşaatlarına ruhsat vermeyeceklerini vurgulayarak, "Projelerde bunun gösterilmesi, iskan aşamasında ise yağ tutucunun çalışır halde bağlanmış olması şartı aranacak. Bu şartlara uymayanlara inşaat ruhsatı ve iskan verilmeyecek" dedi.

  NEREYE BAĞLANACAK?

  Doğan, akıllı şehir uygulamaları ile geleceğe sağlıklı şehir bırakabileceklerini belirterek, yağ tutucuların mutfak hatlarının çıkışına bağlanacağını, arıtılan atık suyun kanalizasyona ulaşacağını anlattı.

  İzmit'i her anlamda batının gelişmiş şehirlerinin çizgisine, hatta bazı alanlarda önüne geçirme çabasında olduklarını dile getiren Doğan, özellikle atıkların kontrolü ve değerlendirilmesi, geri dönüşümünün sağlanması, çevrenin ve doğanın kirletilmeden korunması için çalışmalar yaptıklarını belirtti.

  Doğan, insanları mahallelerde, okullarda, evlerde ve buldukları her yerde, çevreyle ilgili bilinçlendirme ve atık kontrolü konusunda eğittiklerini kaydederek, "Bütün atıkları değerlendirecek, toplayacak sistemleri kurduk. Pil, elektronik atık, sıvı yağ, karton, lastik gibi geri dönüşüme kazandırılabilecek her türlü maddeleri topluyoruz" şeklinde konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir