Bursa Tabakhaneler'de kentsel dönüşüm başlayacak

kjjkljl

Büyükşehir Belediyesi, Bursa’da yıllardır kangren halini alan ve bir türlü dönüştürülemeyen tabakhaneler bölgesinin rehabilite edilmesine yönelik çalışmaları başlattı.

İNCELEMELER YAPILDI

180 bin metrekarelik alanın 36 bin metrekaresinin Büyükşehir uhdesine geçtiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Sıcaksu olarak anılan bölgeye birkaç gün içerisinde ofis açacaklarını ve temizlik ile çevre düzenleme çalışmalarının start alacağını açıkladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, belediye bürokratlarıyla birlikte tabakhaneler bölgesinde incelemelerde bulundu. Bursa’nın yaşanabilir sağlıklı bir kent olması yolundaki çalışmaları hızla sürdürdüklerini ifade eden Altepe, bu kapsamda kentsel dönüşüm çalışmalarının özel öneminin bulunduğunu kaydetti.

Tabakhaneler olarak anılan bölgede 135 işletme sahibiyle daha önce çalışma yapıldığını fakat işletme sahipleriyle yüklenici firma arasında aşılamayan sorunlar nedeniyle olaya Büyükşehir Belediyesi’nin dahil olduğunu kaydeden Altepe, 180 bin metrekare alanın 36 bin metrekaresini kendi uhdelerine aldıklarını söyledi.

KAMULAŞTIRMA DEVAM EDİYOR

36 bin metrekarelik alanın 20 bin metrekaresini kişilerle birebir anlaşarak kamulaştırma yoluyla, geriye kalan alanı da hak sahiplerini projeye dahil ederek elde ettiklerini vurgulayan Altepe, “Tüm bu çalışmalar için 17 milyon lira para ödedik. Vatandaşlarımızın yüzde 42’si, yani 139 kişi imzayı atmış oldu” dedi.

Altepe, tabakhaneler bölgesini tümüyle dönüştürmek ve Bursa’ya yakışan bir alan açmak için kamulaştırma çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini ifade etti.

Tabakhanelerdeki kentsel dönüşüm çalışmalarını bir an önce tamamlamak ve bölgenin kente değer katan bir sıcaksu merkezi olmasını istediklerini kaydeden Altepe, “Projemiz tamamlandığında, sadece içinde bulunduğu mahalleleri değil Ankara ve İzmir yollarıyla yakın çevre yolunu, tüm bölgeyi etkileyecek güzel bir dönüşüm projesi. Burada kurulacak termal tesisler, çevre mahalleleri büyük ölçüde etkileyecek. İnşallah birkaç gün içinde çalışmaları başlatacağız. Burada açacağımız ofisle birlikte bölgeyi kontrol altına almış olacağız. Bugünden itibaren temizlik ve çevre düzenleme faaliyetleri Büyükşehir Belediyemiz tarafından başlatılmış olacak. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.