Euro
10.1544
0.37%
Dolar
8.6491
0.25%
Altın
493.83
0.32%
Borsa
1.39
0.3%
Bitcoin
365.883
-3.01%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C

  Bursa Yıldırım'ın çehresi değişiyor

  Bursa’nın 700 bin nüfuslu ilçesi Yıldırım, hayata geçirilecek olan kentsel dönüşüm projeleri ile gelişecek.
  • İHA
  • 07.09.2015 - 17:13
  Bursa Yıldırım'ın çehresi değişiyor

  Bursa Yıldırım ın çehresi değişiyor #1

  Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri olan Yıldırım’da değişim rüzgârı esiyor. Yıldırım Belediyesi’nin hazırladığı ve 700 bin nüfuslu ilçenin tamamına yakınını kapsayacak kentsel dönüşüm projeleri ile ilçenin kanayan yarası haline gelen çarpık yapılaşma yerini modern konutlara bırakacak. İlçeye kazandırılan mahalle konakları, gençlik merkezleri, kapalı pazar alanları ile de dönüşümün sosyal boyutu destekleniyor.

  BELİRLENEN KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANLARI

  En büyük projesinin Yıldırım’ı Bursa’nın ve Türkiye’nin parlayan yıldızı haline getirecek kapsamlı bir kentsel dönüşüm olduğunu vurgulayan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Teferrüç, Piremir, Yediselviler, Sıracevizler, Vatan, Beyazıt, 152 Evler, Ortabağlar, Güllük, Mimarsinan, Esenevler, Yiğitler, Şükraniye, Ertuğrulgazi, Kaplıkaya, Değirmenönü, Karapınar, Arabayatağı, Ulus, Mevlana, Hacivat, Yavuzselim ve Çınarönü mahallelerinde kentsel dönüşüm alanlarının belirlendiğini aktardı.

  Bursa Yıldırım ın çehresi değişiyor #2

   

  DEĞİRMENÖNÜ VE KARAPINAR'DA ŞEHİR DÜZENİNE GEÇİLİYOR

  Şirinevler Mahallesi’nin ekim ayında sit alanı statüsünden çıkarılarak bölgedeki çarpık yapıların yıkılacağını ve bölgede yeni bir kent oluşturulacağını söyleyen Başkan Edebali, “Değirmenönü ve Karapınar mahallelerine de yeni planlar hazırlandı. Bu iki mahallede şehir düzenine geçiyoruz. Artık bu bölgede yaşayan vatandaşlarımız makûs talihlerini yenecekler. Yeni planlar hazırladığımız bu iki mahallede şuyulandırma çalışması yapıp, modern konutlar inşa edeceğiz” dedi.

  ‘VATANDAŞLA BİRLİKTE YAPACAĞIZ’

  Kentsel dönüşümün sadece binaların yenilenmesi olmadığının altını çizen Başkan Edebali, ‘sosyal dönüşüm’e de vurgu yaparak, “Kentsel dönüşüm kapsamına dahil edilen bölgelerde çalışmalarımıza vatandaşlarımızın en az yüzde 60’nın olurunu alacağız.  Bunun sağlanmadığı hiç bir proje hayata geçmeyecek. Vatandaşın olurunu aldıktan sonra başlayacağımız yeni yapılanmada bitişik değil, ayrık nizam yapacağız. Yıldırım’da sosyal donatı alanları olan yepyeni bir mimari anlayışla, sakinlerine huzur ve güven veren, onları mutlu eden bir şehir inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir