Euro
10.3241
-1.05%
Dolar
8.821
-0.51%
Altın
496.23
-0.57%
Borsa
1.392
0.51%
Bitcoin
379.609
-1.56%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C

  Bursa'da 600 yıllık medresenin restorasyon tamamlandı

  Bursa'da bulunan Beyazıtpaşa Medresesi’nin restorasyon çalışmaları sonlanarak hizmete açılması planlanıyor.
  • İHA
  • 17.04.2016 - 15:43
  Bursa'da 600 yıllık medresenin restorasyon tamamlandı

  Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yer altından gün yüzüne çıkardığı eserlerin başında gelen 600 yıllık Beyazıtpaşa Medresesi’nde restorasyon çalışmaları tamamlandı.

  Bursa da 600 yıllık medresenin restorasyon tamamlandı #1

  Medresenin yeni dönemde ilmi, sanatsal, kültürel ve sosyal aktivitelere ev sahipliği yapacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Çelebi Mehmet dönemi eserlerinden olan külliyenin yakında şanına yakışır açılış töreniyle hizmete alınacağını söyledi.

  ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI

  Bursa’nın turizmden hak ettiği payı alması için Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapılardan Osmanlı eserlerine, 2300 yıllık Bitinya surlarından 8500 yıllık Arkeopark’a kadar her alanda restorasyon çalışmalarını başarıyla sonuçlandıran Büyükşehir Belediyesi’nin Yeşil’in Şible semtinde, üzerinde 6 bina bulunan Beyazıt Paşa Medresesi’nin yeniden ihyası için başlattığı çalışmalar tamamlandı.

  İLK GÜNKÜ ORJİNAL HALİNİ ALDI

  Üzerindeki ve çevresindeki binaların kamulaştırılarak yıkılmasının ardından yapılan restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışmalarıyla 600 metrekare alana sahip 6 asırlık külliye tamamen gün yüzüne çıktı. Tarihi medrese, kemerleri ve duvar işçilikleriyle ilk günkü orijinal halini aldı.

  Medresede tamamlanan çalışmaları inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yer üzerinde bulunan tarihi eserlerin ardından yer altındaki tarihi eserlerin de bir bir gün yüzüne çıkartıldığını ifade etti.

  Bursa da 600 yıllık medresenin restorasyon tamamlandı #2

  "YEŞİL'E DEĞER KATACAK"

  Onlardan birinin de Yeşil Külliyesi içerisinde bulunan ve Hocataşkın Mahallesi’nde yer alan Beyazıtpaşa Medresesi olduğunu kaydeden Başkan Altepe, üzerinde 6 binanın yanında çevresindeki 7 binanın kamulaştırılarak yıkılmasının ardından tarihi eserin asırlar önceki haliyle yeniden ortaya çıkartıldığını belirtti.

  Başkan Altepe, “Bu bölgede ilmi, sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetler yapılacak. Başta eğitim çalışmaları olmak üzere bölge halkının yararlanacağı güzel bir merkez olacak. Orta avlu cam çatı kaplama işlemleri de tamamlandı. Büyük bir alan. Tüm odaları ve birimleriyle güzel bir yer. Yeşil’e değer katacak. İnşallah burayı yakında hizmete alacağız” dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir